Algebloky

ZŠ Bílá cesta Teplice
Žáci 8. a 9. ročníku si v rámci předmětu informatika vytvořili pomůcky na matematiku. Tyto pomůcky se využívají od 1. – 9. třídy, zlepšují matematickou představivost (třídění geometrických útvarů v ro
Easy
Short-term
10–14 yrs
Verified by Prusa Team
Suitable printers: Prusa MK3/S/S+
0
1
0
74
updated April 16, 2024

Summary

PDF
Žáci 8. a 9. ročníku si v rámci předmětu informatika vytvořili pomůcky na matematiku. Tyto pomůcky se využívají od 1. – 9. třídy, zlepšují matematickou představivost (třídění geometrických útvarů v ro

The focus of the target group

Matematickou pomůcku žáci tvořili v předmětu informatika za pomoci aplikace Tinkercad.

Necessary knowledge and skills

Pro finální tisk pomůcky je potřeba, aby žáci ovládali základní úkony v aplikaci Tinkercadu.  K seznámení s Tinkercadem stačí zpravidla 1 výuková hodina. Děti si trénovaly práci v této aplikaci na návrhu a realizaci klíčenky. 

Project objectives

Hlavním cílem projektu je seznámit žáky s možnostmi 3D tiskárny, naučit je navrhovat objekty určené k 3D tisku (nutné nejdříve ovládnout Tinkercad aplikaci). Žáci by měli být schopni posoudit efektivitu a využitelnost návrhu, v průběhu realizace identifikovat případné překážky a dokázat je odstranit a dovést návrh k finální podobě (k tisku). Seznámí se a dokáží pracovat s programem PrusaSlicer (exportovat a importovat soubor ve formátu .stl  a ukládat soubory) 

Tato matematická pomůcka je jednoduchá, ale efektivní. Lze ji použít při matematice 1.-9. ročníku, kdy napomáhá vizualizaci, představivosti, orientaci v prostoru, pochopení souvislostí.

Required equipment

Počítač s internetovým připojením pro online práci s aplikací Tinkercad, počítač se staženou aplikací PrusaSlicer, čtečka SD karet, SD karta a 3D tiskárna.

Project time schedule

Práce na projektu prošel několika časovými etapami:

  1. Seznámení s pomůckou – původní verze byla papírová, ale ta nevyhovovala (kroutí se) - 1 vyučovací hodina
  2. Seznámení s aplikací Tinkercad– 1 vyučovací hodina
  3. tvorba pomůcky – přípravná práce v Tinkrcadu, rozměry a limity pomůcky, následný export a převedení do Gcodu – 2 vyučovací hodiny
  4. Tisk prototypu sady a ověření funkčnosti pomůcky – 9 hodin 
  5. Optimalizace rozměrů pomůcky, aby se zkrátila doba tisku – 1 vyučovací hodina
  6. Finální tisk sad – 1 sada – 6,5 hodiny
  7. Práce s pomůckou v hodinách 

Workflow

Nejdříve seznámení s aplikací Tinkeracad (navrhnout objekt, upravit objekt, uložit objekt ve formátu .stl

Poté seznámení s programem PrusaSlicer pro vytvoření Gcodu. Přenesení souboru na SD kartu.

Návrh z SD karty vytisknout (žák pod dozorem vyučujícího umí uvést 3D tiskárnu do chodu, obsluhovat ji během tisku, připravit pro další úlohu).

Vytvořené sady pomůcek jsou opakovaně využívány při výuce matematiky od 1.-9. ročníku. Pokud se nějaký dílek ze sady ztratí, jsme jej schopni flexibilně vytisknout znovu.

Authors

Mgr. Bušková, Mgr. Boudníková, 3.M, 8.M, 9.M

Model origin

The author marked this model as their own original creation.

License