Matematicko-logická hra NMBR 9

Základní škola a Mateřská škola Mníšek, okres Libe
Žáci dle nákresu na tabuli, vytvoří v Tinkercadu 3D hrací žetony, poté jej vytisknou a samotnou hru si zahrají.
Easy
Short-term
10–14 yrs
Verified by Prusa Team
Suitable printers: Prusa MK3/S/S+
0
3
0
121
updated June 30, 2023

Summary

PDF
Žáci dle nákresu na tabuli, vytvoří v Tinkercadu 3D hrací žetony, poté jej vytisknou a samotnou hru si zahrají.

The focus of the target group

Žáci II . stupně (8. - 9. ročníku) hru připraví. Samotnou hru si pak mohou zahrát děti od osmi let.

Necessary knowledge and skills

Žáci musí ovládat prostorové myšlení a program Tinkercad, základní znalosti práce s PC pro kopírování souborů a tisk na 3D tiskárně .

Project objectives

Projekt podporuje rozvoj prostorové orientace, spolupráci při řešení problémů, schopnost hodnocení práce v týmu, své i ostatních . Žáci se učí, jak správně (dle předlohy) připravit-vymodelovat model, tak aby byl prostorově správně rozložený. Získají tak zajímavou matematickou pomůcku k matematicko-logické hře.

Required equipment

PC s přístupem na internet, program Tincercad, aplikace a PrusaSlicer, SD karta, 3D tiskárna, (ideálně ) 9 barev filamentu .

Project time schedule

  1. Představení projektu, rozdělení do skupin, nákres základních tvarů, ukázkový postup vnořování. (1 vyučovací hodina)
  2. Exportování, přesun souboru na SD kartu, tisk prvního žetonu. (1 vyučovací hodina) - tisk každého žetonu cca 20 minut. Ke hře je potřeba osm žetonů od každé barvy (tj. 80 žetonů celkem).
  3. Vyhledání návodu na hru, přečtení pravidel a zahrání si hry (1 vyučovací hodina).

Workflow

  1. Učitel rozdělí žáky do skupin (mohou pracovat i samostatně) - každá skupina či žák vytvoří jeden hrací žeton (celkem k přípravě deset hracích žetonů 0-9)
  2. Učitel - na tabuli nakreslí  (či promítne) základní tvar A. (čtverec-těleso 10x10x3) - velikost jednoho segmentu -) žáci následně modelují v Tinkercadu -) učitel kontroluje, zda mají správně zpracované.
  3. Učitel - na tabuli nakreslí  (či promítne) dělící hranol   B. (dělící hranol-díra 10x1x1), - velikost jednoho segmentu -) žáci následně modelují v Tinkercadu -) učitel kontroluje, zda mají správně zpracované.
  4. Učitel vysvětlí rozkopírování, napojování a skládání jednotlivých dílů do sebe (základní tvary se musí stěnami dotýkat), vždy dle vybraného hracího žetonu (každý je jiný) + vnořování dělících hranolů do základních tvarů -) žáci rozkopírují základní tvar dle vybraného hracího žetonu (například u “0” je to 10 základních tvarů) poté do každé spojené strany vnoří přesně dělící hranol. -) učitel kontroluje správnost provedení. (1h)
  5. Učitel vysvětlí a ukáže (na interaktivní tabuli) postup exportování - export ve formátu .stl do PrusaSliceru -) žáci provedou export do .stl (10 min.)
  6. Učitel vysvětlí a ukáže postup přenosu na SD kartu -) žáci přenesou soubor na SD kartu (10 min.)
  7. Učitel ukáže jakým způsobem připravit 3D tiskárnu k tisku - samotné vytištění hracího žetonu (8 ks žetonů od každého) - tisk jednoho žetonu cca. (20 min.)
  8. Vyhledání si návodu a přečtení pravidel hry, vyzkoušení hry a zhodnocení práce (1h)

 

Authors

Základní škola a Mateřská škola Mníšek, okres Liberec, o. p., Jana Čermáková s žáky 9. ročníku.

Tags



Model origin

The author marked this model as their own original creation.

License