Žáci sestavují mozaiku, vytvořenou tessellací. K tomu si navrhnou vlastní dílky, které po úpravě v potřebném množství vytisknou a nakonec složí.
The focus of the target group
Žáci druhého stupně základní školy - 8. třídy, projekt zvládnou i mladší děti. Cílovou skupinou by mohl být i výtvarný kroužek.
Necessary knowledge and skills
Základní uživatelské dovednosti s PC
Ostatní činnosti v projektu nejsou obtížné ani časově náročné, žáci vždy pracují podle pokynů učitele v konkrétních aplikacích.
Některé použité aplikace se dají zaměnit za jiné, dostupné online (podle preferencí a zvyklostí učitelů i žáků)
Project objectives
Výukové cíle se dají modifikovat podle zařazení do konkrétního vyučovacího předmětu.
Informatika: znalosti a dovednosti spojené s 3D tiskem, práce s grafickými programy a formáty, základy modelování při úpravě navrženého dílku mozaiky
Matematika: znalosti a dovednosti spojené s dynamickou geometrií, učivo o souměrnostech, práce se softwarem Geogebra, který je užitečný i v dalších oblastech matematiky
Výtvarná výchova: 3D objekty v umění, které používal M. C. Escher ve své tvorbě, tvorba a principy mozaiky, rozvoj fantazie a kreativity
Jako výsledek si žáci domů odnesou krabičku s dílky mozaiky, kterou si sami navrhli a vytvořili.
Required equipment
Běžné vybavení PC učebny, 3D tiskárna
3D modelingIT classroom
Project time schedule
Čas k přípravě: seznámení učitele s aplikacemi, které se v projektu používají, seznámení s převody formátů a teoretický úvod o tessellacích, spojený s dílem M. C. Eschera
1 - 2 hodiny
Čas strávený prací na projektu:
3 hodiny (2 + 1 hodina k sestavení hotových mozaiek)
Orientační čas tisku:
2 hodiny (1 hodina dílky + 1 hodina krabička)
Workflow
První hodina
- seznámení s principem tessellace pomocí videí na YT – pracuje se společně. Pokud podmínky dovolí, je možné tento krok přesunout např. do výtvarné výchovy a poprosit kolegu o spolupráci
- práce v programu Geogebra na vytvoření jednoho vzorového dílku, ze kterého se bude skládat celá mozaika – samostatná (kreativní) práce žáků. Je důležité, aby žáci pochopili smysl práce a byli dobře motivování z předcházejícího kroku.
- převod výsledku z Geogebry (.png soubor) do vektoru. Žáci následují odkaz na vybraný online konvertor a provedou převod. Výsledkem práce v této hodině by měl být vektorový obrázek 1 dílku (navrženého a vytvořeného v Geogebře)
- rychlejší žáci mohou v některém grafickém online editoru vytvořit z jednoho svého dílku celou skládačku/mozaiku. Výsledek poslouží ostatním jako důkaz proveditelnosti celého projektu. Tento krok může být podle rychlosti a šikovnosti žáků zařazen jako povinný pro všechny. Je možné ho také přesunout do další hodiny.
Druhá hodina
- import vytvořeného vektorového obrázku (1 dílku mozaiky) do Tinkercadu a jeho modelace: změna rozměrů, tvorba detailů. Výsledkem bude .stl soubor, který se v konečné fázi importuje do sliceru. Samostaná práce žáků podle předem zadaných parametrů
- předtiskové úpravy v sliceru, kdy žáci vytvoří konečný počet dílků (9 – 15 kusů) a odevzdají soubor .gcode. Tiskne učitel.
- rychlejší žáci si ještě v Tinkercadu vytvoří krabičku, která bude jen modifikací konkrétního dílku s upravenými rozměry.
Třetí hodina
Po dokončení tisku všech prací dostanou žáci do ruky své vytisknuté výrobky (dílky mozaiky a případně krabičku) a ověří si, že celý proces tessellace funguje a navržená mozaika jde sestavit.
Authors
Jitka Klocová, Tomáš Hampejs
The author remixed this model.