I recently played Moon Patrol on my old Atari and got the goofy idea to make a model of that moon rover. Before designing it, I searched the web to see how the rover used to be displayed (the game was not only for Atari) and besides the screenshots from the game, I found a model on thingiverse that caught my attention because of the concept of hanging the wheels on rubber arms: https://www.thingiverse.com/thing:2573154
I didn't want to download the finished thing though - I wanted to construct my own. But the basic inspiration was already obvious. However, what I present is my design only inspired by the linked pictures.
---
Before printing, I'd better point out the hopefully obvious - my model counts on a flexible material (some TPU/TPE) - otherwise it would be impossible to fit tires on the wheels and wheel suspension wouldn't work much either. I printed not only the tires and wheel hangers from TPU, but also the cannons - to make them easier to fit into the holes (always up to the stop) and not easy to break off (the model is not a thing for the shelf, but a toy for a child). And I printed these cannons as tubes - 3 perimeters, no infill and no top/bottom layers.
I recommend printing the wheel discs in PLA, as PETG stringing would almost eliminate wheel spin. I don't consider ABS a good material either - it doesn't string, but it tends to curl/peel off the bed and a print brim is not an option here. I still sprayed a little oil on the sliding surfaces of the wheels after printing with PLA, and on my model the wheels can spin nicely with a flick of the finger.
On the other hand, I would recommend printing the body of the rover from PETG, as it has incomparably better layer cohesion than PLA. If the layers are not cohesive enough, the bottom part under the holes for the wheel hinges may later tear off (when printing the body in its natural position). If your PLA has good layer cohesion - print from PLA as well. Another option would be to print the body laid on its side (this way layer cohesion won't play a role) - but the slope of the side windows would probably already require printing supports and this causes an unsightly surface.
So if you have the option, use:
I didn't use any supports for printing.
---------------------
Nedávno jsem si po dlouhé době zahrál Moon Patrol na svém starém Atari a dostal hloupý nápad vytvořit si model onoho měsíčního vozítka. Před návrhem samotným jsem ještě na webu hledal, jak bývalo ono vozítko zobrazováno (ta hram byla nejen pro Atari) a mimo snímků ze hry jsem našel i model na thingiverse, který mne zaujal pojetím zavěšení kol na gumových ramenech: https://www.thingiverse.com/thing:2573154
Nechtělo se mi ale stahovat hotovou věc - chtěl jsem si zkonstruovat vlastní. Základní inspirace ale už byla jasná. Nicméně to, co předkládám je má konstrukce pouze inspirovaná odkazovanými obrázky.
---
Před tiskem raději upozorňuji na doufám zjevné - můj model počítá s flexibilním materiálem (nějaký TPU/TPE) - jinak nebude možné nasadit pneumatiky na disky a zavěšení kol by taky moc nefungovalo. Já tisknul z TPU nejen pneu a závěsy kol, ale i kanóny - aby se snadněji daly vsadit do otvorů (vždy nadoraz) a aby se nedaly snadno ulomit (ona to není věc do poličky, ale pro dítě na hraní). A tyto kanóny jsem tiskl jako trubky - 3 perimetry, bez výplně a bez podlahy a stropu.
Disky kol doporučuji tisknout z PLA, protože PETG stringuje, což by téměř vyloučilo otáčení kol. ABS taky nepovažuji za vhodný materiál - sice nestringuje, ale má tendence se kroutit/odlepovat z podložky a tiskový límec zde není možné použít. Já jsem po tisku s PLA ještě na kluzné plochy kol stříknul trochu oleje a na mém modelu se tak dají kola cvrnknutím prstu pěkně roztočit.
Tělo vozítka bych naopak doporučoval tisknout z PETG, protože to má nesrovnatelně lepší soudržnost vrstev než PLA. Při nedostatečné soudržnosti vrstev se může při tisku těla položeného "na břicho" utrhnout spodní část pod otvory pro uložení závěsů kol. Pokud vaše PLA má dobrou soudržnost vrstev - tiskněte i z PLA. Další možností by bylo tisknutí těla položeného na bok (takto soudržnost vrstev nebude hrát roli) - ale sklon bočních oken by si už asi vyžádal tiskové podpěry a to způsobuje nehezký povrch.
Máte-li tedy tu možnost, použijte:
U tisku jsem nepoužil žádné podpěry.
The author marked this model as their own original creation.