Cílovou skupinou jsou děti předškolního věku.
Vzhledem k věku skupiny, pro kterou je 3D tisk zamýšlený, je potřeba, aby znalost 3D tisku ovládaly pouze kolegyně z dětského oddělení. Je potřeba umět si obrázek převést z JPG do vektoru – připravujeme v InkScape, dále vytvořit celkový návrh v programu Tinkercad, převést do STL a následně v PrůšaSliceru převést na g-code. V následujících měsících bude hotový i třetí díl O Víle Majolence a profesorovi z Prachatic a připravované besedy budou pro děti z 1. stupně základní školy. Bude tedy možné nechat děti pracovat s již zmíněnými programy a sami si budou moci navrhnout svůj 3D předmět s tématem víly Majolenky.
Víla Majolenka je ojedinělý unikátní projekt v Prachaticích, s kterým je spojena více než jedna aktivita. MěK Prachatice získala autorská práva od paní Zdeňky Študlarové a tak se víla Majolenka stala součástí každoročního pasování čtenářů, které MěK Prachatice připravuje pro základní školy. Každý rok na začátku programu víla Majolenka všechny přítomné přivítá jménem všech pohádkových postav, které se skrývají v knize O víle Majolence a profesorovi z Prachatic a ze svého košíčku nabízí sladkosti. Zmíněná kniha má i druhé pokračování a momentálně pan Hynek Klimek pracuje na třetím dílu s pomocí žáků 3. třídy pod dohledem paní pedagožky Strejčkové ze ZŠ Zlatá Stezka, s kterým je plánováno také několik besed u nás v knihovně, tudíž plánujeme využití 3D tiskárny i na tyto akce.
Každé pasované dítě dostane tzv. Pasovací glejt a letos bychom chtěli přidat i 3D záložku s kresbou víly Majolenky a jejího koně jako drobný dárek pro začínající čtenáře.
Další využití 3D tiskárny bychom našli pro přípravu besed v oddělení pro děti a mládež. Z několika nabízených témat, je jedním právě i povídání o Víle Majolence. Děti využijí senzomotorické smysly a použijí předem vytisknutá razítka do modelíny, případně i na pečení sušenek nebo perníčků, které děti společně s kolegyněmi pečou na Velikonoce nebo Vánoce.
Tvoření tohoto druhu je jedno z nejoblíbenějších v dětském oddělení. Děti velmi rády používají ať už modelínu nebo těsto k pečení perníčků. Máme také připravený tisk placek s kresbami víly Majolenky a ty děti mohou pokreslit akrylovými nebo temperovými barvami. Tyto akce vždy sklidí velký úspěch, děti jsou rády, že si mohou odnést hotový výrobek přímo domů a pokud druhá část besedy bude naplněna tvořením s vílou Majolenkou, tak je to skvělá přidaná hodnota těchto lekcí, kdy víla Majolenka nezůstane jen na obrázku, ale přenese se i do něčeho osobního.
V případě besed pro mateřské školy se vždy začíná povídáním si s dětmi o víle Majolence, zda ji znají, zda ví, kde se v Prachaticích s ní mohou setkat. Následně se přistupuje k četbě úryvků z knihy O víle Majolence a profesorovi z Prachatic a ve druhé polovině besedy si děti budou tvořit z modelíny s použitím vytisknutých razítek. Starší děti si vyberou kresbu a následně vytisknou záložku.
The author marked this model as their own original creation.