Žáci by měli být schopni samostatně zapnout počítač, vyhledat webovou aplikaci Tinkercad, vytvořit si účet a přihlásit se do něj. Žáci by měli umět nakreslit v Tinkercadu slovácké ornamenty a s pomocí návodu od učitele svou kresbu exportovat ve formátu .stl. Tento soubor by pak měli žáci otevřít v programu PrusaSlicer. S pomocí návodu od učitele správně nastavit tisk, vyexportovat soubor ve formátu .gcode a uložit ho na SD kartu. Žáci by měli být schopni vložit SD kartu do 3D tiskárny, uvést 3D tiskárnu do provozu zapnutím a spustit tisk z SD karty.
Vedeme žáky naší školy k úctě k tradicím. Bukovany jsou malá obec v ležící v blízkosti Kyjova, který je vyhlášený kulturní akcí Slovácký rok. Občané Bukovan jej pravidelně zahajují tím, že postaví máj na kyjovském náměstí. Poslední Slovácký rok se konal v srpnu 2023 a účastnili se jej všichni žáci školy, někteří v tradičních krojích. V říjnu kroje oblékly děti znovu během bukovanských hodů. Využili jsme tyto tradiční akce k poznávání a studiu ornamentů, které jsou součástí lidových krojů a používají se také k výzdobě domů a chodníků.
Žáci blíže poznají místní kroj, naučí se pojmenovat jeho části, budou vyhledávat různé typy jeho ozdob a studovat jejich detaily. Seznámí se s technikou výšivky a uvědomí si, kolik práce bylo na její vznik vynaloženo. Během projektu se žáci naučí komunikovat s dospělými i mezi sebou navzájem.
Žáci získají model lidového ornamentu, který mohou využít jako dekoraci při výzdobě během příštích hodů nebo jako dárek pro radost.
3D Tiskárna, notebook, SD karta
Tinkercad, PrusaSlicer
Příprava projektu a zadání pro žáky: asi 15 minut - sepsání a následné vytisknutí pokynů pro žáky. Realizace projektu: 4 vyučovací hodiny, z toho:
1. Hodina Vv – studium lidových ornamentů a kresba pastelkami na papír.
2. Hodina Vv – tvorba lidových ornamentů křidou na chodník před školou.
3. Hodina ICT - modelování lidových ornamentů v Tinkercadu, export .stl souboru, následný export .gcode souboru a uložení na SD kartu.
4. Hodina ICT zahájení 3D tisku.
Tisk jednoho slováckého ornamentu při 100% rozměrech, infillu 15% a 0,2mm výšce vrstvy zabere přibližně 1 hodinu a 1 minutu.
První hodina VV – Učitel přinese fotografie lidových ornamentů. Žáci si je pozorně prohlédnou, zaměří se na konkrétní motivy a barvy. Poté žáci zkusí některý z motivu nakreslit pastelkami na papír.
Druhá hodina VV – Žáci vyzdobí chodník před školou lidovými ornamenty za použití barevných venkovních kříd.
Třetí hodina ICT – Učitel žáky nasměruje na webovou aplikaci Tinkercad, kde si žáci vytvoří účet a následně se pokusí vymodelovat lidový ornament. Poté jim učitel rozdá vytisknutý návod jak uložit model ve formátu .stl, jak tento soubor otevřít v PrusaSliceru, správně nastavit 3D tisk a vyexportovat soubor .gcode. Žáci vyexportují soubor ve formátu .stl, otevřou ho v PrusaSliceru, správně nastaví 3D tisk, vyexportují soubor .gcode. Uloží jej na SD kartu.
Čtvrtá hodina ICT – Žáci zapnou 3D tiskárnu, vloží do ní SD kartu, najdou na ní potřebný soubor a spustí tisk. Asi po hodině budou mít žáci k dispozici 3D model lidového ornamentu.
The author marked this model as their own original creation.