Žáci ZŠ 1. i 2. stupně
Žáci budou vytvářet komponenty v 3D modelovacím programu, měli by mít proto základy z hodin informatiky, 3D tiskárnu ovládá vyučující. Pro pokročilé začátečníky - 5. třída.
Prostorová představivost, základní práce na PC, správnost měření.
Pro zvládnutí projektu je potřebná základní znalost prostředí programu Tinkercad – vkládání objektů, úprava velikosti objektů, seskupení objektů, používání otvorů a následně přenos souborů.
Úpravu v programu Průša Slicer provedl vyučující za přítomnosti žáků, ti se seznámili se základy programu a se změnou barvy filametu (dvoubarevný tisk).
Studenti získají pomůcku
Cílem projektu je vytvoření matematické logické hry pro svou třídu i pro nižší ročníky.
Tvorba vyžadovala zvládnutí práce v programu Tinkercad na požadované úrovni a export souboru ve správném formátu STL.
Základní práce v Průša Sliceru udělal vyučující– import souborů, úprava před tiskem, nastavení parametrů tisku, vícebarevný tisk.
Prostorová orientace a představivost, matematické myšlení.
Kreativita.
Prusa MINI/ MINI+
Filament - dvě různé barvy - PLA
Tinkercad, Prusaslicer
Základní počítačové vybavení
2h zadání projektu v matematice, kontrola správnosti příkladů
1h modelování v Pracovních činnostech
3h základní instrukce Tinkercad a samotné modelování podle zadaných parametrů
1h práce v programu Průša Slicer - vyučující
samotný tisk
1 ks žeton - cca 15 min, výška vrstvy 0,20 mm, výplň 15% ( 14 min válec a cca 1 min symbol)
20 ks žetonů s čísly a matematickými symboly – 2 hod 57 min, výška vrstvy 0,20 mm, výplň 15% ( 2 hod 48 minut válce, 9 minut čísla a symboly)
1 ks vkládací destička - 2 hod 52 min, výška vrstvy 0,20 mm, výplň 15%
V hodině matematiky je vyučující seznámí s projektem a do tabulky žáci zapisují různé možnosti výpočtů za použití jednociferných čísel 0-9, matematických symbolů +, -, : a x. Na doplnění mají k dispozici 2x “žolíka”, kterého mohou použít jako náhradu libovolného čísla. Potom dostanou lístečky s vytištěnými příklady a ve dvojicích zakrývají libovolný počet čísel i symbolů a snaží se doplnit správně příklady.
V pracovních činnostech modelují destičku z plastelíny se správnými rozměry a tisknou do destičky válce.
V informatice v programu Tinkercad přenesli objekt válec, který upravili na dané rozměry. Délka 18 mm, šířka 18 mm, výška 15 mm. Následně přenesli číslo (symbol) na plochu válce - cca délka 10 mm, šířka 8 mm, výška 3 mm, zapouštěli ho 1 mm do válce. Celý objekt označili a seskupili. Dále exportovali do formátu ..stl a uložili.
Potom přenesli objekt kvádr na vytvoření vkládací destičky s rozměry - šířka 118 mm, délka 92 mm a výška 8 mm, do destičky vložily 20 otvorů ve tvaru válce - 5 sloupců a 4 řádky - válec 20 mm x 20 mm, zapuštěné 6 mm do destičky. Celý objekt označili a seskupili. Dále exportovali do formátu ..stl a uložili.
Po otevření programu Prusa Slicer vyučující přenese postupně soubory ve formátu ..stl na podložku v programu a zvolí typ dané tiskárny.
Rozdělí u žetonů barvu na šedou a modrou. Celý objekt převede do formátu ..gcode.
U plochy zvolí barvu, nejlépe jinou než žetony ( já byla limitována množstvím filamentu)
Po přenesení souborů do tiskárny proběhl finální tisk.
The author marked this model as their own original creation.