Škoda Felicia Drtikol

8. Základní škola Mladá Boleslav
Předmětem projektu bylo RC auto, které by mělo zatáčet a pohybovat se. Inspirací bylo auto Škoda Felicia, které jsme se pokusili napodobit. #olympiadaZS
Medium
Long-term
10–14 yrs
Verified by Prusa Team
Suitable printers: Prusa MK4Prusa XLPrusa MK3 & MMU2Prusa MK3/S/S+Prusa MK4 & MMU3Prusa MK3S/S+ & MMU2S/3
0
2
0
184
updated June 5, 2024

Summary

PDF
Předmětem projektu bylo RC auto, které by mělo zatáčet a pohybovat se. Inspirací bylo auto Škoda Felicia, které jsme se pokusili napodobit. #olympiadaZS

The focus of the target group

Věk žáků se pohyboval okolo 13-14 let, kteří chodí na 8. základní školu v Mladé Boleslavi. Tento projekt může pomoci mladším žákům porozumět látce v předmětu fyziky, jako je například setrvačnost, zapojování elektrických obvodů, zapamatování schématických značek a souvisejícího typu učiva. Tento projekt byl realizován se žáky 8. ročníku, ale nebál bych se říci, že by projekt zvládli i žáci 7. ročníku, kdyby jim učitel dopomohl s pájením.
#olympiadaZS

Necessary knowledge and skills

Žáci by také měl ovládat práci s aplikací Prusaslicer a také ovládat jakoukoliv tiskárnu od společnosti Prusa (osobně si myslím, že to není zas tak složité, jelikož to jsou velmi pěkně propracovaná prostředí, které by měl zvládat ovládat v podstatě kdokoliv).
#olympiadaZS

Project objectives

Seznámit se prací s 3D daty, zvládnou převod dat pro potřeby 3D tisku a tisk samotný, správně zvolit orientaci dílu před převodem do g-codu. Zkompletovat jednotlivé díly vytištěné díly a naučit se pájení elektrické součástky. (Samotný konstrukční návrh karoserie nebyl součástí školního projektu, modely jednotlivých komponent připraveny před výukou, vymodelovány Jakubem Kaskou v programu Fusion 360, protože bychom to ve škole z časových důvodů nestihli)
#olympiadaZS

Required equipment

Ke zpracování projektu je potřeba pájka, vteřinové lepidlo, šestihraný šroubovák a tiskárna my jsme používali tiskárnu Prusa mk4, kulatý pilník malý.

Materiál ke zpracování projektu: filament, šrouby m3, stejnosměrný motor, servomotor, stejnosměrný regulátor, přijímač 2,4 GH, Barva na plast (černá)

Seznam šroubků

M3x20 4x

M3x15 2x

M3x35 1x

Matice m3 

Drát průměru 1mm

Jakékoliv závaží o hmotnosti asi 200 gramů (my jsme použili šroub se 3 maticemi)

Seznam elektrických součástek

JST konektory: https://dratek.cz/arduino/2206-jst-konektor-1-par-samec-samice-100mm.html?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwgJyyBhCGARIsAK8LVLPwCFiCBDgP78qbjIBa9_O1Oh1wF2g1VkJw0-wLGluxU3W-DrLZm5AaAowgEALw_wcB

Motor: https://www.laskakit.cz/tt-motor-s-prevodovkou-plastove-prevody/

Servomotor: https://www.laskakit.cz/plastove-micro-servo-sg90-9g--180-2/ 

Regulátor: https://www.bighobby.cz/stejnosmerny-regulator-otacek-10a-car-cn-racing-esc-brushed/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwgJyyBhCGARIsAK8LVLM4PZRv1v9L5sTnG5Pps67F7iKYEqvq6SFhGhSGZ_g0Y7u9yqh54aMaAoNPEALw_wcB

Držák na baterie:https://profimodel.cz/cs/prislusenstvi/293095-7201-pouzdro-rx-bat-bec-4260256384194.html?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwgJyyBhCGARIsAK8LVLO6bRIP8D2Yv-qsDrootGnhzMpX_QmYtpA7FkbaYZ9JJiXu3RIEqbIaAnAsEALw_wcB

Přijímač jsme využili https://www.bighobby.cz/prijimac-rx--fly-sky-ia6--6ch/?utm_source=srovname_cz&utm_medium=CPC&srovnameczclid=e1f6e52c-141f-11ef-b34e-bc2411008cd3ale pokud budete mít jinou vysílačku nebo regulátor můžete využít.

Vysílač: https://www.bighobby.cz/fly-sky-fs-i6-2-4ghz-afhds-vysilac--6ch-prijimac-ia6b-mode1/?utm_source=srovname_cz&utm_medium=CPC&srovnameczclid=347c0ebc-1420-11ef-a73c-bc2411008cd3 tuto vysílačku jsme využili, protože ji měl doma žák, a proto jsme ušetřili. Zároveň se dají sehnat i levnější vysílače i přjímače, ale mi jsme použili tyto.

#olympiadaZS

Project time schedule

Projekt by měl trvat zhruba 9-12 hodin. záleží na šikovnosti žáků nebo případnému suplování.

 

Workflow

1. vyučovací hodina - seznámení žáků s projektem, vysvětlení teorie 3D tisku, ale základní znalost  3D tisku potřebná.

2. vyučující hodina - generování g-kodu z připravených STL dat

3. vyučovací hodina – Příprava tiskárny pro tisk podvozku, zahájení tisku

4. vyučovací hodina – Sundání vytištěného dílu z podložky 3D tiskárny. Vytvoření g-kódu na tisk hřídele náhonu, předního řízení a 4.ks kol (2x zadní, 2x přední). Přenesení pomocí USB do tiskárny a tisk v černé barvě PLA.

5. vyučovací hodina – Sundání vytištěných dílu z podložky 3D tiskárny. Vytvoření g-kódu na tisk karoserie. Přenesení pomocí USB do tiskárny a tisk v jakékoliv barvě PLA (my jsme využili červenou). Montáž přední nápravy + předních kol připevněte přední kola na přední řízení pomocí šroubů m3x15 a matic m3, jedno kolo= jedna strana řízení a dotáhněte natolik aby mezi kolem a řízením bylo místo pro list papíru. pomocí šroubů m3x20 kterými prošroubujete přední řízení a podvozek na obou stranách, ale ne úplně, protože pod podvozek musíte přidat matici m3 opět na obou stranách. Pokud toto nestihnete prosím přesuňte to na další hodiny. My jsme to stihli.

6. vyučovací hodina – Sundání vytištěných dílu z podložky 3D tiskárny. Vytvoření g-kódu na tisk SPZ. Přenesení pomocí USB do tiskárny a tisk v bílé barvě PLA + výměna filamentu za černý pro vytvoření nápisu DRTIKOL. Montáž hřídele náhonu na motor jen zasuňte (pokud by to nešlo otvor rozpilujte pilníkem). Na hřídel motoru připevněte zadní kola pomocí šroubů m3x20 jedna hřídel= jedno zadní kolo.

7. vyučovací hodina – Sundání vytištěných dílu z podložky 3D tiskárny. Dejte tisknout světla přední i zadní a přední kryt chladiče. Napájení napájecích kabelů na motor napájejte JST konektor samičku (na motoru je orientace kabelů nepodstatná protože si na regulátoru můžete obrátit směr otáčení). Přidělejte motor k podvozku pomocí šroubu m3x35 a matice m3   Přišroubujte servomotor k podvozku pomocí šroubků v jeho balení.

8.vyučovací hodina – ohněte si drát podle obrázku v souborech. Tento drát nám bude umožňovat zatáčení. Drát prostrčte levou stranou řízení následně pacičkou servomotoru a dále pravou stranou řízení. Dopředu podvozku dejte závaží (slouží k nato, aby byl předek zatížen a auto lépe zatáčelo). Zapojte kabel servomotoru do kanálu 1 na přijímači a regulátor do kanálu 2. Nalepte přední světla na karoserii vteřinovým lepidlem. To samé udělejte, i s zadními světli a krytem chladiče a SPZ.

9. vyučovací hodina – TYTO KROKY JSOU DOBROVOLNÉ

Na auto si nalepte maskovací pásku, podle toho jaké chcete mít okna. Dále namalujte okna barvou na plast. Až barva uschne můžete odlepit pásku

 

MÁTE HOTOVO 😉

Authors

Konstrukce a Design: žák Jakub Kaska Vyučující: Josef Zdobinský Žáci: Daniel Šuk, Lukáš Bittner, Jan Plintovič

Tags



Model origin

The author marked this model as their own original creation.

License