Projekt je určen pro žáky 4. tříd jako výuková pomůcka s cílem naučit se a dále pak procvičit určování vzorů podstatných jmen.
Žáci, kteří projekt realizovali jsou ohledně 3D modelování a 3D tisku úplní začátečníci. Modelovali v online prostředí doodle3D.com.
Cílem projektu pro žáky 4. třídy bylo nejen vytvořit praktickou výukovou pomůcku do hodin českého jazyka, ale také procvičit své vlastní dovednosti s 3D modelováním a 3D tiskem. Výsledkem projektu je sada plastových kartiček na procvičení učiva českého jazyka, konkrétně – určování vzorů podstatných jmen. Toto učivo je v naší škole probíráno právě ve 4. ročníku, jde o vzdělávací oblast Jazyk a jazyková kultura, předmět Český jazyk a literatura, učivo Tvarosloví – mluvnické kategorie podstatných jmen (vzory) a očekávaný výstup zní: „U podstatných jmen určuje pád, číslo, rod a vzor.“ Žáci 4. ročníku během realizace projektu upevnili své kompetence k řešení problémů, neboť bylo nutné vzájemné spolupráce, kde si radili a pomáhali k vymyšlení strategie. Dále posílili své kompetence k učení, kde se aktivně zapojili do vyučovacího procesu. Kompetence pracovní, zde zorganizovali a naplánovali postup tvorby a přípravu pro 3D tisk. A kompetence digitální, kdy si museli vyhledat informace a porovnat různé zdroje.
Běžné vybavení IT učebny, 3D tiskárna, filament
Před samotnou realizací projektu si museli žáci vyhledat slova, která chtěli tisknout. Rozdělili se do tří skupin, kde každá skupina hledala v odborné literatuře a na internetu slova daného rodu (středního, ženského, mužského), toto zabralo žákům 3 vyučovací hodiny. Dále se museli naučit modelovat v prostředí doodle3D (4 h). Samotné modelování zabralo žákům 3 vyučovací hodiny. Zde již pracovali samostatně. Následně proběhla korektura modelů s vyučující (2 vyučovací hodina). Každá karta se tiskla cca půl hodiny. Karet je celkem 72, to je 36 hodin čistého tisku.
Prvním krokem v projektu byla diskuze nad tím, co vlastně vytvořit a jakou podobu by pomůcka měla mít. Když byla vize jasná, rozdělili jsme se do tří skupin, kde každá skupina hledala podstatná jména pro jeden rod. Žáci ve skupině museli nasbírat alespoň 40 slov. Poté probíhala debata, která slova by byla vhodná pro určování a ověřování, zda jsou slova skutečně daného rodu a kolik slov je ke každému vzoru. Dále si žáci ve skupinách narýsovali obdélníky různých rozměrů a diskutovali, která velikost by byly nejvhodnější. Poté už mohli do počítačové učebny, kde byli seznámeni s prací v online prostředí doodle3D.com. https://youtu.be/LQIvDRwHLB0 Jen co si osvojili práce v 3D modelováním, vytvořili kartu, na kterou umístili vybrané slovo. Zarovnali vše na požadované rozměry, vygenerovali stl a odeslali přes e-mail vyučujícímu. Ten si pak dané modely otevřel přes PrusaSlicer a s každým žákem nasliceroval danou kartu zvlášť a vygeneroval gcode. Po uložení na flash disk byl tento kód zadán do 3D tiskárny a vytisknut.
The author marked this model as their own original creation.