Betlém (jednoduchá stavebnice)

ZŠ Dubňany. příspěvková organizace, Hodonínská 925
Předmětem projektu bylo nahradit původní ruční výrobu dílů stavebnice 3D tiskem. Dnes se dá pracovat jak s již připravenými díly nebo stavebnici použít pro další vylepšování konstrukce.
Easy
Medium-term
10–14 yrs
Verified by Prusa Team
0
2
0
60
updated February 26, 2024

Summary

PDF
Předmětem projektu bylo nahradit původní ruční výrobu dílů stavebnice 3D tiskem. Dnes se dá pracovat jak s již připravenými díly nebo stavebnici použít pro další vylepšování konstrukce.

The focus of the target group

Žáci základní školy, lze rozdělit práci mezi technicky zručné (zlepšení, tisk, lepení) i graficky zručné (nátěr, výzdoba).

Necessary knowledge and skills

Při samotném návrhu si vystačíte s obyčejným programem Tinkercad (zvládnou i začátečníci) s jeho nejzákladnějšími funkcemi a v zásadě největším problémem je jen zachování symetrie a úhel vrchní střechy. Pokud pracujeme již s vytištěnými díly, určitě si vystačíme se základní manuální zručností pro drobné povrchové úpravy za pomocí pilníčků a pro sesazení dílů dle nákresu a jejich slepení. Po slepení výrobku ovšem přichází to nejdůležitější – vybarvení, výtvarné zpracování, výzdoba pomocí doplňků dle vlastní fantazie (např. figurky).

Project objectives

V projektu jsme se pokusili převést do 3D tisku již léta používaný výrobek určený původně pro hodiny pracovních činností v 7. ročníku, později pro „Vánoční tvořivé dopoledne“, pořádané každoročně na naší škole. Fotografie původního výrobku je přiložena. Problémem původního výrobku je poměrně značná časová náročnost přípravy jednotlivých dílů (například přední i zadní strana je z kartónu a vyřezávat je v počtu zhruba dvaceti kusů zabere hodiny ruční práce, dokonce i při zapojení zručných žáků). Pokud by díly vytiskla 3D tiskárna, tento problém by odpadl. Chtěli jsme ovšem zachovat původní koncept stavebnice k procvičení manuální zručnosti žáků

Required equipment

Notebook, Tinkercad, 3D tiskárna, trochu lepidla a základní vybavení na opracování a barvení.

Project time schedule

Čas nutný k přípravě a celkový čas strávený nad projektem se těžko odhaduje, protože jsme absolutní začátečníci, bez jakýchkoliv zkušenosti s 3D tiskem a 3D navrhováním. Při plnění učitelských a žákovských povinností (a nutnosti sestavit tiskárnu) šlo všechno daleko pomaleji. Netroufám si dát odhad. Navíc z dnešního pohledu přece jen trochu získaných zkušeností bychom rozvržení dílů volili jinak, jednodušeji pro tisk i konstrukci, což se může stát předmětem aktualizace projektu. Tisk v 50 % měřítku trval cca 2 hodiny.

Workflow

1. část: Seznámení se základními prvky a použitými postupy při 3D návrhu

2. část: Možnost žáků k vylepšení projektu (možnost doplnit na návrh některé ozdobné motivy (hvězdičky, komety, …) nebo doplňky (podložka se stromečkem či figurkou…).

3. část: Zadání tisku do tiskárny (nebudeme samozřejmě sledovat, jak se výrobek tiskne, to lze zrychleně udělat záznamem tisku později, přejdeme hned k části 4).

4. část: Slepení výrobku z připravených tisků (už lze využít hodin pracovních činností) podle nákresu.

5. část: Výtvarné zpracování výrobku (nejlépe už ve výtvarné výchově)

Klidně ale lze práci žáků omezit jen na některé body.

Authors

Mgr. Petr Trávníček, Alexandr Hrouz (IX. B)

Model origin

The author marked this model as their own original creation.

License