2. stupeň základní školy. Vhodné jako mezioborový projekt pro předměty Pracovní činnosti, Informatika, Výtvarná výchova.
Žáci by měli umět pracovat v modelovacím program Tinkercad a následně umět s programem PrusaSlicer - základem je rozumět rozdělení vrstev a natočení modelu. Práce s podpěrami.
V TinkerCadu je potřeba se naučit spojovat a rozpojovat objekty - používat “díry”. Rozmýšlet a propočítávat rozměry.
Projekt si klade za cíl seznámit žáky s možnostmi modelování a mechanického spojování dílů. Při modifikaci projektu si žáci rozvíjejí prostorovou představivost a procvičují fungování 3D tiskárny. Slicování - rozdělování po vrstvách vede žáky k tomu, aby předem rozmysleli polohu jednotlivých částí a pořadí tisku.
Kromě 3D tiskárny je a různých barev filamentu je potřeba ještě cca 75cm pružného provázku a nůžky. Pro dokreslení detailů lze použít barevné permanentní lihové fixy.
Aplikace TinkerCad a PrusaSlicer.
Tvorba jednotlivých částí v modelovacím programu TinkerCad
(2. a 3. = druhá vyučovací hodina)
Tisk jednotlivých částí
Kompletace panáčka
cca 30 minut
Podle věku je potřeba rozmyslet, zda žákům dáme k dispozici základní části modelu již ve formátu STL nebo celý model. Starším ročníkům - zdatnějším žákům umožníme celé díly vymodelovat podle obrázku. Je zde prostor pro jejich kreativitu. Jen je potřeba dohlédnout na dodržení rozměrů otvorů, průchodnost otvorů skrz celý díl.
Na úvod žákům předvedeme hotový model, dáme kolovat, aby si vyzkoušeli jeho funkčnost a zamysleli se nad jeho konstrukcí. Diskutujeme o možnostech vzhledu, barvy, tvarech, zda by případné úpravy šlo na tiskárně vytisknout nebo ne.
Podle ročníku a schopností žáků.
Šikovnější žáky necháme navrhnout celý model. Pouze dohlížíme a vedeme k tomu, aby nezapomněli na detaily - průřezy, otvory.
Nižším ročníkům dáme k dispozici část modelu ve formátu STL, aby si mohli model upravit podle svých představ.
Po přípravě / úpravě modelu v Tinkercadu opět krátká diskuze, zda po vytištění bude možné jednotlivé části spojit gumičkou - provléknout připravenými otvory. Jsou otvory na potřebných místech? Jsou průřezy umístěné správně? Je na koncích prostor pro skrytí uzlíku?
Následuje příprava v PrusaSliceru, kde je potřeba rozmyslet natočení modelu a rozdělení do tiskových vrstev tak, aby bylo možné použít různé barvy. Při přípravě opět diskuse nad možnostmi tiskárny - podpěry a hustota výplně.
Část pro nohy a ruce je připravena univerzálně, je potřeba vytisknout 8x.
Bota je potřeba vytisknout 2x.
Po vytištění jednotlivých dílů propojíme model pomocí gumového provázku. Na koncích provázku je potřeba udělat dvojitý uzel.
The author marked this model as their own original creation.