Projekt je určen pro žáky základní školy od 1. do 7. ročníku, využití na 1. stupni v hodinách prvouky a přírodovědy, na 2. stupni v 6. a 7. ročníku v hodinách přírodopisu.
Žáci by měli mít základy 3D modelování v Tinkercadu, využívat funkce kopírování a duplikování, zarovnání, osově souměrné útvary, seskupení, rozlišit využití plného tělesa a „díry“. Následně vytvořený model exportovat do formátu .stl pro „slicování“. V programu PrusaSlicer nastavit parametry pro tisk (s dopomocí vyučujícího), soubor uložit na SD-kartu a následně vytisknout na tiskárně.
Projekt by měl žáky seznámit s běžnými rostlinami kolem nás s využitím dvojice karet.
Na jedné kartě je silueta rostliny a drážka pro vkládání kartičky s názvem rostliny. Na druhé kartě je název rostliny, ale karta je bez obrázku. Obrázek je skrytý uvnitř karty, je viditelný pouze při pohledu proti světlu.
Podle věku a znalostí lze použít několika způsoby:
Karty mohou sloužit k výuce, procvičování nebo testování formou hry nebo soutěže, k rozvíjení dovedností nebo jako volnočasová aktivita například ve školní družině.
Běžné vybavení počítačové učebny, Tinkercad, PrusaSlicer, 3D tiskárna s příslušenstvím
https://wiki.rvp.cz/Kabinet/0.0.0.Kliparty/Květiny#R.c5.af.c5.bee - obrázky rostlin
https://image.online-convert.com/convert-to-svg - konvertor na svg
Po seznámení s Tinkercadem a zvládnutí základních funkcí je možné přistoupit k modelování.
Na počátku vyučující vysvětlí nebo ukáže (stačí obrázky), jak model karet bude vypadat. Základ karet je stejný, žáci si vyberou obrázky rostlin, které na karty umístí.
Podle schopností žáci podle návodu modelovat karty sami nebo postupují podle rady vyučujícího.
Obrázky rostlin je možné srazit z internetu (využili jsme portál NVI dostupný na https://wiki.rvp.cz/Kabinet/0.0.0.Kliparty/Květiny#R.c5.af.c5.bee ) a konvertovat na vektorové ( https ://image.online-convert.com/convert-to-svg ) nebo přímo z přílohy stáhnout vektorový obrázek. Při úpravách a rozmístění potřebují někteří žáci poradit s postupem.
Po ukončení modelování souboru dokladu ve formátu stl. Tato práce trvá asi 2 hodiny.
Další hodina - seznámení s aplikacemi PrusaSlicer, - seznámení s přípravou modelu pro tisk, umístění modelu na podložku, kontrola velikosti, vlastní slicování a jeho kontrola, nastavení změny barvy filamentu, export G-kódu.
Změnou obrázků a popisu je možné z karet vytvořit jiné výukové materiály.
The author marked this model as their own original creation.