Krabička je n abízen pro 1. stupeň ZŠ . Je možné ji využít ve většině předmětů. Mnoho možností přináší matematika, český jazyk, angličtina, vlastivěda (stát-hlavní město), prvouka (zvíře-mládě, měsíce v roce a jejich pořadí,…).
Studenti by měli být schopni v Tinkercadu vytvořit jednotlivá tělesa se správné velikosti, která bude odpovídat ostatním tělesům v modelu. Bude nutné použít další „základní plochu“ nebo tělesa slučovat a otáčet.
Bude potřeba nakonec krabičku mírně zbrousit, aby kartička správně vypadla a nezasekla se a přilepit vteřinovým lepidlem dvě části krabičky k sobě.
Vytvoří se kartičky (ukázka v příloze) na různá témata (anglická slovíčka, příklady na sčítání odčítání, násobení atd., určování i/y, určení pádů, vzorů…). Z jedné strany kartičky je zadání, žák si řekne (myslí) výsledek, hodí kartičku do Flip-Flop krabičky a vypadne mu kartička obrácenou vzhůru stranou – tedy výsledkem nahoru.
běžné vybavení IT učebny
Tinkercad – účet pro přihlášení
vteřinové lepidlo
jemný smirkový papír
čtvrtky – na výrobu kartiček (tloušťku volte podle toho, co vezme vaše tiskárna), popřípadě vytiskněte na obyčejný papír a zalaminujte
5 minut na vysvětlení funkce krabičky
10 – 20 minut brainstorming jak by se dala krabička navrhnout
cca 45 minut tvoření modelu v Tinkercadu (záleží na věku, zkušenostech,…. může být třeba jen 20 minut)
tisk – 24 hodin při velikosti popsané v postupu, výplni 15% a výšce vrstvy 0,2mm
10 minut broušení + lepení
30 minut tvorba kartiček (tisk, stříhání, laminování – pokud nebudete tisknout přímo na čtvrtku)
čas hodně záleží na tom, jak moc necháte studenty samostatně pracovat a kolik toho sami zvládnou
Ukažte studentům obrázek Flip-Flop krabičky (viz uvedený web).
Nechte studenty přemýšlet, k čemu by mohla být.
Pokud na nic nepřijdou, ukažte jim video. https://www.facebook.com/MontesEvi/videos/pozn%C3%A1te-%C4%8Darovn%C3%BA-krabi%C4%8Dku-flip-flop-box-ot%C3%A1zky-a-odpovede-%EF%B8%8F-do-krabi%C4%8Dky-vhod%C3%ADte-k/631715960676104/
Dejte žákům prostor, aby vymysleli, jak to bude uvnitř krabičky vypadat, aby se kartička obrátila.
Žáci vytvoří nákres. Můžete udělat více skupin a pak nechat skupiny přednést svůj návrh a konzultovat ho s ostatními skupinami.
Dohodněte se na finální podobě výrobku – můžete vybrat třeba dva návrhy a pak vyzkoušet, co bude lepší, jednodušší, rychlejší,….
Žáci krabičku namodelují např. v Tinkercadu. viz návod
Jiná skupina může tvořit kartičky, které se budou do krabičky vkládat. viz příloha
Pokud budete postupovat podobně jako my, tak je potřeba spodek krabičky zbrousit smirkovým papírem a poté obě části krabičky slepit vteřinovým lepidlem.
Pokud vytisknete dvě varianty výrobku, zhodnoťte se studenty fungovaní jednotlivých variant, spotřebu materiálu k realizaci, případně analyzujte, proč krabička nefunguje správně a zkuste model upravit.
The author marked this model as their own original creation.