Medaile k Pasování na čtenáře

ZŠ Mrákov
Studenti měli za úkol vymyslet dárek pro prvňáčky - k akci Pasování na čtenáře. Shodli se na medaili s otevřenou knihou.
Easy
Short-term
10–14 yrs
Verified by Prusa Team
Suitable printers: Prusa MINI / MINI+
0
2
0
73
updated October 25, 2023

Summary

PDF
Studenti měli za úkol vymyslet dárek pro prvňáčky - k akci Pasování na čtenáře. Shodli se na medaili s otevřenou knihou.

The focus of the target group

Vše se probíralo i vytvářelo v rámci hodiny informatiky na ZŠ.

Necessary knowledge and skills

Jedná se o základní seznámení se s 3D tiskem a vším, co s ním souvisí. Je dobré, když žáci již mají vytvořený účet v TinkerCad.

Project objectives

Seznámení se s modelovacím programem TinkerCad. Základní orientace v něm, práce se základními tvary, nastavení jejich velikosti, děrování. Zarovnání a seskupení více objektů. Import a export souborů.

Seznámení se s aplikací PrusaSlicer. Nastavení tisku pro požadovanou tiskárnu, náhled do vrstev objektu, jejich barevné rozlišení. Kontrola filamentu. Konečná kontrola modelu před tiskem – je výhodné tisknout najednou více kusů.

Required equipment

Počítač s připojením k síti, 3D tiskárna, TinkerCad, PrusaSlicer, nejlépe 2 barvy filamentu. Lze vytisknout i jednobarevně.

Project time schedule

Rozmýšlení návrhů, vybrání výsledného motivu - 20 min.

Práce v TinkerCad - 2 x 45 min. (2 vyučovací hodiny)

Převod do PrusaSlicer s nastavením změny barvy - 15 min.

 

Workflow

Žáci jsou seznámeni s cílem projektu. Všichni se přihlásí do TinkerCadu, ideálně je vytvořen profil třídy. Zde si vyzkouší práci s navrhovanými základními tvary, úpravou jejich velikosti, natáčením, kombinováním prvků, zarovnáním, slučováním, duplikováním, děláním děr apod. Pak je všem zadán rozměr medaile a ukázána možnost využití nabízeného motivu otevřené knihy v aplikaci. Je třeba si dát pozor na umístění čísla s označením třídy vzhledem k velikosti knihy. Nesmí se zapomenout na vytvoření otvoru v medaili (Obr. 1). Poté se soubor exportuje ve formátu stl. do připravené složky v PC. Následně jsou žáci seznámeni s aplikací PrusaSlicer a základní orientací v ní. Otevřou si soubor vytvořený v TinkerCad. Musí správně nastavit druh tiskárny, pro kterou daný výrobek budou upravovat a pak v ní tisknout, a také druh filamentu. V náhledu vrstev si mohou výrobek zkontrolovat a nastavit různé barvy tisku (ideálně tak, aby kniha s číslem třídy byly vytisknuty jinou barvou než podklad). Jakmile je vše zkontrolované, tak se provede export G-codu do vytvořené složky. Tento G-code se vloží na USB disk, který se pak vloží do tiskárny a vytiskne (Obr. 2). V průběhu tisku se nesmí zapomenout na výměnu barvy filamentu (v případě naší tiskárny se vše dělá ručně).

Obr. 1 - Návrh medaile v TinkerCad

 

Obr. 2 – Výsledný dvoubarevný výtisk

Authors

ZŠ Mrákov Ing. Jitka Kohoutová žáci 9. třídy

Tags



Model origin

The author marked this model as their own original creation.

License