Žákovská firma "Škola tiskne"

Základní škola a Mateřská škola Brantice
Úsilím a prožitkem si budou žáci rozvíjet finanční gramotnost, která bude úzce spojena s kreativitou za využitím digitálních technologií. Vybranou digitální technologií je Průša Original Mini Plus+.
Easy
Long-term
10–14 yrs
Verified by Prusa Team
Suitable printers: Prusa MINI / MINI+
0
2
0
64
updated October 25, 2023

Summary

PDF
Úsilím a prožitkem si budou žáci rozvíjet finanční gramotnost, která bude úzce spojena s kreativitou za využitím digitálních technologií. Vybranou digitální technologií je Průša Original Mini Plus+.

The focus of the target group

Žákovskou firmu tvoří šest žáků z 4. a 5. ročníku ZŠ a MŠ Brantice (dva ohroženi školním neúspěchem). Žákovská firma probíhá ve školním roce 2022/2023 v odpoledních hodinách v rámci ICT klubu. Účast v žákovské firmě je dobrovolná. Fungování firmy odpovídá parametrům šablony „Podpora inovativního vzdělávání žáků v ZŠ“ v rámci operačního programu Jan Amos Komenský. Z toho vyplývá, že celková dotace na naši žákovskou firmu je 32 hodin. Žáci si v rámci žákovské firmy vyzkouší širokou škálu inovativních forem výuky (projektová výuka; tandemová výuka; vzdělávání s využitím nových technologií; propojení formálního a neformálního vzdělávání a aktivizující metody). Všem žákům je dle potřeby zapůjčen školní notebook nebo iPad. Je to z důvodu smazání socioekonomických rozdílů, a především vytvoření stejných podmínek pro všechny členy žákovské firmy. 

Necessary knowledge and skills

V rámci jednotlivých fází projektu se žáci seznámí s marketingem (aplikace Canva, Webnode), práci s 3D tiskárnou (Tinkercad, PrusaSlicer, samotná manipulace s tiskárnou MINI+), prodejem výrobků (nacenění výrobků, tvorba marketingových materiálů, příprava prodejních akcí, komunikace se zákazníky), hodnocením úspěšnosti prodeje jednotlivých výrobků (dotisk oblíbených výrobků, zlevnění výrobků, které se špatně prodávají, vymýšlení nových výrobků k prodeji) a nakládáním se ziskem (investice do firmy, pomoc dalším školním projektům, utracení za společné zážitky).  

Project objectives

Hlavním cílem projektu je vytvořit metodiku projektové výuky týkající se žákovské firmy, která se bude věnovat 3D tisku.

Dílčí cíle:

  1. Vytvořit metodiku pro motivaci pro zapojení do aktivit týkajících se žákovské firmy.
  2. Vytvořit metodiku pro práci s Webnode.
  3. Vytvořit metodiku pro práci s Canvou.
  4. Vytvořit metodiku pro práci s Tinkercad.
  5. Vytvořit metodiku pro práci s PrusaSlicer a tiskárnou MINI+.

Required equipment

HW: 3D tiskárny Original Prusa Mini+, Prusament, školní prodejní stánek, reklamní rollup; SW: Tinkercad, databáze Printables, aplikace PrusaSlicer, Canva, Webnode.

3D modelingFasteners

Project time schedule

Založení firmy

Založení žákovské firmy je velmi důležitý bod celého projektu, proto je nutné dát dostatečný prostor motivaci žáků a dostatečně vysvětlit jednotlivé části projektu a jejich přínosy pro všechny zúčastněné. Blok založení firmy dělíme na části tvorba týmu, vymýšlení názvu firmy, vytvoření loga a vytvoření webu. 

Úvodní hodina 

– Motivace do projektu (výsledkem naší práce bude finanční odměna, kterou rozdělíme na 3 díly:         1. nákup dalšího materiálu a tiskáren, 

2. finanční pomoc s crowdfundingem naší MŠ,

3. neformální odpoledne pro členy firmy – Pizza). 

– Popsání přínosu pro zúčastněné (naučíte se vytvářet logo a reklamní materiály v programu Canva, vytvářet webové stránky ve Webnode, vymodelovat model v Tinkercadu, vytisknout model na 3D tiskárně).

– Budování týmu (seznamujeme se, říkáme si, co máme rádi nebo jaké jsou naše koníčky).

– Vymýšlení názvu firmy (každý člen firmy dostane prázdný papír, na který píše své návrhy, na konci hlasujeme, který návrh je pro nás nejlepší).

 

Zvolil jsme název ŠKOLA TISKNE

 

Druhá hodina 

–      Motivace do hodiny (dnes se seznámíme s aplikací Canva, kterou využijeme pro tvorbu loga naší firmy, na konci tohoto bloku vybereme logo, které se nám bude líbit pro naši firmu ŠKOLA TISKNE)

–      Provedeme společné přihlášení do Canvy pomocí odkazu v emailu (před hodinou jsem si vytvořil třídu v Canvě pod názvem ŠKOLA TISKNE)

–      Společně se seznámíme s prostředím Canvy (ukážeme si, jak se orientovat v Canvě, jak vytvořit návrh, jak vkládat objekty a text do našeho návrhu, jak objekty a text upravovat, jak návrh uložit a exportovat.

–      Vytvoř návrh s tvým jménem (použij: TEXT – nadpis i podnadpis, PRVKY – tvary, nálepky a obrázky).

 

Třetí hodina 

–      Motivace do hodiny (dnes vytvoříte logo naší firmy ŠKOLA TISKNE na konci hodiny budeme hlasovat, které logo vybereme a budeme ho používat na webových stránkách, oblečení a propagačních materiálech).

–      Opakování z minulé hodiny: Přihlášení, orientace v Canvě, práce s textem a objekty.

–      Vytvoř návrh loga naší firmy (použij: TEXT a PRVKY – dle vlastního výběru, odešli ke schválení, můžeš vytvořit více návrhů, hotové návrhy vytisknu)

–      Na závěr hodiny proběhne hlasování každý žák má dva hlasy může hlasovat i pro sebe (jeden hlas sobě a jeden hlas ostatním). 

Čtvrtá hodina 

–      Motivace do hodiny (dnes se seznámíme s tím, jak vytvořit webové stránky, webové stránky budeme používat v budoucnu k propagaci a archivaci našeho snažení).

–      Provedeme společné přihlášení do Webnode (žáci se přihlásí, dle jejich údajů do školního emailu)

–      Společně se seznámíme s prostředím Webnode (ukážeme si, jak se orientovat ve Webnode, jak vložit text, jak vložit obrázky a videa).

–      Vytvoř svoji webovou stránku na Webnode o tvém oblíbeném zvířeti (použij, co jsme si ukázali: pojmenuj stránku dle svého uvážení, vyber doménu, vložení textu, obrázku a videa).

 

Pátá hodina 

–      Motivace do hodiny (dnes si ukážeme vaši práci z minulé hodiny, a ještě Vaše stránky vylepšíme).

–      Zopakujeme dovednosti, kterém jsme si vyzkoušeli (vkládání textu, vkládání obrázku, vkládání videa)

–      Ve chvíli, kdy máme zopakováno, tak přidáme další dovednosti (formátování textu, přidávání dalších stránek – strukturovaní webu).

–      Do tvé webové stránky přidej další stránky a vlož do nich text obrázky a videa (stránka mláďata; potrava; místo, kde žijí). Pokud nestihneš, tak dodělej doma.

 

Šestá hodina 

–      Motivace do hodiny (dnes vytvoříme web naší firmy).

–      Rozdělíme si práci: (1. dvojice vytvoří web a strukturu, 2. dvojice nafotí všechny členy týmu a pošle je emailem Vašim spolužákům, kteří vytváří webové stránky, 3. dvojice zjistí informace o jednotlivých členech týmu a pošlou je také spolužákům, kteří vytváří webové stránky). 

–      Webová stránka bude obsahovat logo firmy. Základní informace o náplni naší firmy. Základní informace o týmu žákovské firmy.

Průřezová témata: Osobnostní a sociální výchova; Mediální výchova

Cíle a výstupy

CÍL:    Žák se orientuje v prostředí aplikace Canva – dokáže aplikaci vyhledat a přihlásit se.

Žák ovládá základy práce s aplikací Canva – dokáže zahájit projekt, vložit text a objekty, formátovat text a objekty, uložit projekt a odeslat ho.

Žák se orientuje v prostředí aplikace Webnode – dokáže aplikaci vyhledat a přihlásit se.

Žák ovládá základy práce s aplikací Webnode – dokáže zahájit projekt, pojmenovat webovou stránku, vložit text a objekty (obrázky a videa), vytvořit strukturu stánek.

Žák hledá chyby a snaží se je sám nebo spolupráci vyřešit.

Žák dokáže prezentovat výsledky své práce. 

 

Práce s 3D tiskárnou

Práce s 3D tiskárnou je zábavný bod celého projektu, protože nám umožňuje si doslova osahat tuto zajímavou technologii. Samotné rozbalení tiskárny z krabice je zážitek, protože rozbalování, respektive unboxing je oblíbená aktivita youtuberů a influencerů. V současné době disponujeme třemi tiskárnami. Cílem je mít pro každého žáka vlastní tiskárnu, tak je možné, že se unboxing bude opakovat. Kapitolu Práci s 3D tiskárnou rozděluji na části rozbalení tiskárny a sestavení tiskárny; kalibrace tiskárny a nastavení tisku první vrstvy.

 

Úvodní hodina a druhá hodina

– Motivace do hodiny (na žáky budou čekat dvě originálně zabalené krabice s tiskárnami MINI+). 

– Popsání přínosu pro zúčastněné (stanete se konstruktéry, kteří sestaví novou 3D tiskárnu).

– Práce v týmu (pomáháme si, radíme se, máme jeden cíl).

– Na konci hodiny máme sestavenou první tiskárnu. V další hodině sestavíme i druhou tiskárnu. 

 

Třetí hodina 

–      Motivace do hodiny (dnes vyzkoušíme, zda jsme správně sestavili tiskárnu, na konci hodiny dostanete vytisknutý výrobek např. píšťalka).

–      Dle pokynů z manuálu na Průša Academy, provedeme testování zařízení.

–      V případě, že je vše v pořádku, nastavíme výšku první vrstvy.

–      Po nastavení první vrstvy dáme tisknout slíbené píšťalky. S žáky sledujeme, jak tiskárna tiskne model vrstvu po vrstvě. 

 

CÍL:    Žák je schopen s dopomocí učitele se účastnit sestavení 3D tiskárny MINI+.

Žák se orientuje v manuálu Průša Academy. 

Žák ovládá tiskárnu a úspěšně vybere model a zahájí tisk výrobku.

Žák dokáže spolupracovat ve skupině.

Žák dokáže prezentovat výsledky své práce.

 

Tvorba modelů a první tisk

 V této fázi projektu se žáci seznámí s aplikací Tinkercad. Což jim umožní vytvářet modely, které si budou schopni vytisknout na 3D tiskárně. Kapitolu rozděluji na seznámení s aplikací Tinkercad, vytváření modelů dle zadání, úpravu modelů z databáze Printables, vytváření modelů dle vlastní představy, nařezání modelu v aplikaci PrusaSlicer.

 

Úvodní hodina

– Motivace do hodiny (žáci se dozví, že když mi budou schopni zaslat jejich model, tak jim ho vytisknu). 

– Popsání přínosu pro zúčastněné (naučíte se zhmotňovat Vaše myšlenky a představy díky aplikaci Tinkercad).

– Společně se seznámíme s prostředím Tinkercadu (ukážeme si, jak se orientovat v Tinkercadu; jak měnit pohledy na model – zepředu, zprava, zboku, shora, zdola atd.; ukážeme si základní objekty a jejich úpravu – slučování objektů, vytváření otvorů a prohlubní. 

–    Vytvoř návrh klíčenky se svým jménem (použij: objekty kvádr a válec, funkci text).

 

Druhá hodina 

–      Motivace do hodiny (dnes si vytvoříme hrníček, který Vám během dalšího týdne vytisknu).

–      Společně si projdeme video návod, který popisuje, jak vytvořit model hrníčku v aplikaci Tinkercad.

–      Žáci si mohou pouštět a zastavovat video návod dle potřeby.

–      Žáci, kteří nestihnou vytvořit model, pokusí se jej vytvořit doma.

Třetí hodina 

–      Motivace do hodiny (dnes si ukážeme, jak se dá upravovat model z databáze Printables).

–      Společně si ukážeme databázi Printables.

–      Žáci si mohou stahovat modely z Printables a následně je zkusit upravovat v aplikaci Tinkercad.

–      Najděte model vázy a doplňte tento model o Vaše jméno.

 

Čtvrtá hodina 

–      Motivace do hodiny (dnes si ukážeme, jak nastavit model před tiskem)

–      Společně si vyzkoušíme, jak v aplikaci PrusaSlicer nastavit kvalitu tisku, rychlost tisku, nastavení výplně modelu, nastavení podpěr pro tisk složitějších výrobků např. váza se jménem žáka.

–      Žáci si tento proces sami vyzkouší a vygenerují si svůj model ve formátu G-code.

 

Pátá hodina

–      Motivace do hodiny (dnes si můžete vytvořit model dle Vaší představy).

–      Zhotovený model nahrajte do PrusaSlicer, nastavte základní vlastnosti a vygenerujte G-code.

–      Vygenerovaný model v G-code mi pošlete emailem a já Vám ho vytisknu.

 

Šestá hodina

–      Motivace do hodiny (výběr modelů k prodeji).

–      Vybrané modely budeme tisknout k prodejním účelům.

–       

Cíle a výstupy

CÍL:    Žák se orientuje v aplikaci Tinkercad. 

Žák se orientuje v databázi Printables.

Žák je schopen upravit model stažený z Printables.

Žák je schopen vytvořit model dle vlastní představy.

Žák je schopen připravit model k tisku a vygenerovat model v G-code.

 

Prodej prvních výrobků

Finální fáze našeho projektu, která završí celé naše snažení. Získáme velmi přesnou zpětnou vazbu. Zpětná vazba bude vyjádřena peněženkou našich zákazníků, protože naše výrobky chceme prodávat na akcích školy a na našem internetovém obchodu na stránkách žákovské firmy nebo na internetovém obchodu společnosti Prototýpci. V tomto ohledu budeme získáme přehled o tom, které výrobky jsou oblíbené a které naopak budeme muset zlevnit, vyprodat či nahradit. Finální fáze našeho projektu bude spojovat tři hlavní aktivity: 

1. tvorba modelu a tisknutí výrobků, 

2. marketing našich výrobků, 

3. účast na prodejních akcích a komunikace se zákazníky.

 

Úvodní hodina

– Motivace do hodiny (jsme ve finále, teď je jen na nás, jak naše úsilí zhodnotíme). 

– Vybíráme modely, které budeme tisknout.

– Během tisknutí modelů vytváříme plán tisknutí, tak abychom efektivně využili všechny tři tiskárny, kterými disponujeme.

Druhá hodina 

–      Motivace do hodiny (musíme se zaměřit na marketing).

–      Během tisknutí výrobků budeme fotit hotové výrobky.

–      Fotky nahrajeme na náš e-shop. 

–      Budeme vytvářet příspěvky na sociální sítě a web žákovské firmy.

Třetí a čtvrtá hodina 

–      Projektová výuka s Prototýpky zaměřená na budování značky, e-shopu a vyhodnocování Google analytics.

–      Zároveň budeme tisknout výrobky k prodeji.

Pátá hodina 

–      Nacenění výrobků. Seznámení žáků s naceněním (cena materiálu = cena filamentu / váha filamentu (g) * váha modelu (g)[46]; cena lidské práce: 103,8 Kč [47]; provoz tiskárny = cena tiskárny / požadovaná doba návratu investice (h) * doba tisku (h)[46]; marže [46].

–      Vypočítej pomocí PrusaSlicec kalkulačky pro výpočet ceny výrobku kolik by měla být cena daného výrobku.

 

Šestá hodina

–      Příprava na prodejní akci – setkání starousedlíků

–      Tisk výrobků – spolupráce všech členů firmy + pan školník (efektivita doby tisku)

–      Příprava propagačních materiálů

–      Aktivní účast na akci – setkání starousedlíků v rozmezí 3 hodin (chystání – prodej – sklízení)

Sedmá hodina

–      Příprava na prodejní akci – Zahradní slavnost

–      Tisk výrobků – spolupráce všech členů firmy + pan školník (efektivita doby tisku)

–      Příprava propagačních materiálů

–      Aktivní účast na akci – Zahradní slavnost v rozmezí 2 hodin (chystání – prodej – sklízení)

Osmá hodina 

–      Příprava na prodejní akci – Restaurant Day v Branticích

–      Tisk výrobků – spolupráce všech členů firmy + pan školník (efektivita doby tisku)

–      Příprava propagačních materiálů

–      Aktivní účast na akci – Restaurant Day v Branticích v rozmezí 4 hodin (chystání – prodej – sklízení)

Devátá hodina 

–      Zhodnocení projektu u Pizzy

–      Vyhodnocení nejoblíbenějších produktů

–      Výběr nových produktů pro tisk

 

Cíle a výstupy

CÍL:    Žák zvládne nacenit výrobek. 

Žák je schopen prodávat na akcích školy nebo obce.

Žák je schopen vyhodnotit oblíbenost daného výrobku. 

Organizační formy a metody výuky: Příprava na prodejní akce bude probíhat skupinovou prací, kdy jednotlivými uzlovými kroky budeme diskutovat a vymýšlet, jakým způsobem pojmeme jednotlivé prodejní akce. Každá akce je pořádána v jiném prostředí, proto je nutné zohlednit odlišné podmínky. Přípravná setkání budou zakončena rozdělením rolí. 

 

Tvorba nových produktů a jejich prodej

Závěrečná fáze projektu je velmi specifická, protože je plánována na září. Z toho vyplývá, že budeme muset reagovat na personální obměny v našem týmu. Někteří žáci odejdou na druhý stupeň na jiné základní školy nebo mohou ztratit zájem. Z tohoto důvodu budeme muset proškolit nové členy v jednotlivých dovednostech, aktualizovat webové stránky a také naši nabídku. Proto tato fáze bude souhrnem všech předešlých aktivit. Chápu ji jako přechodovou část, kde bude důraz na motivaci.

 

Úvodní hodina 

– Motivace do projektu (výsledkem naší práce bude finanční odměna, kterou rozdělíme na 3 díly: 1. nákup dalšího materiálu a tiskáren, 2. finanční pomoc s crowdfundingem naší MŠ a 3. neformální odpoledne pro členy firmy – Pizza). 

– Popsání přínosu pro zúčastněné (seznámená s fungováním firmy, co se nám podařilo za první rok fungování, naučíte se vytvářet logo a reklamní materiály v programu Canva, vytvářet webové stránky ve Webnode, vymodelovat model v Tinkercadu, vytisknout model na 3D tiskárně).

– Budování týmu (seznamujeme se, říkáme si, co máme rádi nebo jaké jsou naše koníčky).

Druhá hodina 

–      Motivace do hodiny (dnes se seznámíme s aplikací Canva, kterou využijeme pro reklamního plakátu naší firmy ŠKOLA TISKNE)

–      Provedeme společné přihlášení do Canvy pomocí odkazu v emailu (před hodinou jsem si vytvořil třídu v Canvě pod názvem ŠKOLA TISKNE)

–      Společně se seznámíme s prostředím Canvy (ukážeme si, jak se orientovat v CANVĚ, jak vytvořit návrh, jak vkládat objekty a text do našeho návrhu, jak objekty a text upravovat, jak návrh uložit a exportovat.

–      Vytvoř návrh s tvým jménem (použij: TEXT – nadpis i podnadpis, PRVKY – tvary, nálepky a obrázky).

 

Třetí hodina 

–      Motivace do hodiny (dnes se seznámíme s aplikací Canva, kterou využijeme pro vytvoření reklamního plakátu naší firmy ŠKOLA TISKNE)

–      Provedeme opakování dovedností osvojovaných v minulé hodině (orientace v CANVĚ, vytvoření návrhu, vkládání objektů a úprava textu, export návrhu).

–      Vytvoř návrh reklamního plakátu pro naši firmu (použij: TEXT – nadpis i podnadpis, PRVKY – tvary, nálepky a obrázky).

Čtvrtá hodina 

–      Motivace do hodiny (dnes se seznámíme s tím, jak vytvořit webové stránky, webové stránky budeme používat v budoucnu k propagaci a archivaci našeho snažení).

–      Provedeme společné přihlášení do Webnode (žáci se přihlásí, dle jejich údajů do školního emailu)

–      Společně se seznámíme s prostředím Webnode (ukážeme si, jak se orientovat ve Webnode, jak vložit text, jak vložit obrázky a videa).

–      Vytvoř svoji webovou stránku na Webnode o tvém oblíbeném zvířeti (použij co jsme si ukázali: pojmenuj stránku dle svého uvážení, vyber doménu, vložení textu, obrázku a videa).

Pátá hodina 

– Motivace do hodiny (nyní si ukážeme, jak probíhá tisk; zároveň vybereme výrobky, které budeme prodávat na naší první akci). 

– Vybíráme modely, které budeme tisknout.

– Během tisknutí modelů se seznamujeme s aplikací Tinkercad.

Šestá hodina

– Motivace do hodiny (žáci se dozví, že když mi budou schopni zaslat jejich model, tak jim ho vytisknu). 

– Společně se seznámíme s prostředím Tinkercadu (ukážeme si, jak se orientovat v Tinkercadu; jak měnit pohledy na model – zepředu, zprava, zboku, zeshora, zdola atd.; ukážeme si základní objekty a jejich úpravu – slučování objektů, vytváření otvorů a prohlubní. 

–    Vytvoř návrh klíčenky se tvým jménem (použij: objekty kvádr a válec, funkci text).

Sedmá hodina příprava na prodejní akci

–      Příprava na prodejní akci – Kateřinská zábava

–      Tisk výrobků

–      Příprava propagačních materiálů

–      Z důvodu, že se jedná o večerní zábavu organizovanou SRPŠ, tak žáci pouze nachystají výrobky a prodejní místo. Výrobky bude prodávat paní vychovatelka.

 

Cíle a výstupy

CÍL:    Žák se seznámí s fungováním žákovské firmy. 

Žák se seznámí s jednotlivými kroky, které jsou nutné pro přípravu prodejní akce.

Žák je schopen vytvořit prodejní plakát, vytvořit nebo aktualizovat firemní stránky.

Žák je schopen nachystat prodejní akci.

Workflow

viz. příloha

Authors

Adam Šimůnek a žáci 4. a 5. ročníku

Tags



Model origin

The author marked this model as their own original creation.

License