„Přestávkové“ piškvorky

ZŠ a MŠ Dolní Rožínka
Žáci navrhnou, vytvoří v Tinkercadu a poté vytisknou na 3D tiskárně, „přestávkovou“ verzi známé hry piškvorky.
Easy
Short-term
10–14 yrs
Verified by Prusa Team
Suitable printers: Prusa MINI / MINI+Prusa MK3/S/S+
0
7
0
166
updated October 25, 2023

Summary

PDF
Žáci navrhnou, vytvoří v Tinkercadu a poté vytisknou na 3D tiskárně, „přestávkovou“ verzi známé hry piškvorky.

Necessary knowledge and skills

Projekt realizovali žáci 6. třídy v odpoledním zájmovém útvaru, ale vzhledem k charakteru daného výtvoru ho lze tvořit s žáky jakéhokoliv ročníku na 2. stupni. Domnívám se, že projekt je realizovatelný i se žáky nižších ročníků za předpokladu, že jim vyučující přizpůsobí náročnost úkolů a pomůže s určením rozměrů jednotlivých částí a jejich umístěním v rámci celku (žáci budou pracovat s vyučujícím postupně podle jednotlivých kroků v postupu).

Project objectives

Prvotním cílem projektu bylo odpoutat žáky během přestávky od mobilů a ukázat jim jiné možnosti trávení času. Při práci v Tinkercadu a vytváření modelu rozvíjeli různé kompetence, prostorovou představivost a bonusem potom byla hmatatelná pomůcka rozvíjející zejména logické a strategické myšlení.

Required equipment

Běžné vybavení IT učebny.

3D modelingIT classroom

Project time schedule

Čas strávený prací na projektu: 2 vyučovací hodiny

Orientační informace k tisku:


 

Workflow

Navrhni základní herní pole pro vložení 16 hracích kamenů v podobě „křížku“ a „kolečka“. Jednotlivá pole musí být od sebe oddělena přepážkou.

            Jaký tvar bude nejvhodnější? (Diskuze žáků nad ideálním tvarem pro umísťování kamenů.)

  • Očekávaný výsledek - základní herní pole by mělo mít čtvercovou podstavu a rozměry dělitelné 4. Poté je nutné připočítat ještě „něco“ na okraje. (Došli jsme k rozměrům 120×120 mm bez okrajů a s okraji potom 130×130 mm).
  • Poznámka – modely lze autenticky odlišit například tím, že zvětšíme okraj a na něj doplníme jméno, školu, obrázek atd. Podobně to lze provést i s herním polem.

Jaká bude nejvhodnější výška herního pole? (Diskuze o tom, na co to má vliv.)

  • Očekávaný výsledek – Vlastně to může být libovolné. Jde zejména o kompromis mezi pevností, hmotností a přenositelností. (Domluvili jsme se postupně na 3-5 mm)

Jak vytvořit místa („díry“) pro vkládání hracích kamenů? (Diskuze nad možnostmi.)

  • Očekávaný výsledek – místa se vytvoří jako tvar „díra“ s trochu menším rozměrem než 30 mm (120:4=30) a čtvercovou podstavou. Umístěním děr vedle sebe a nad sebou (4×4) vzniknou místa pro hrací kameny.
  • Alternativa – do herního pole (130×130 mm) se udělá jedna díra (120×120 mm) a jako přepážky se použijí úzké hranoly uspořádané do mřížky 3×3.

Jak vytvořit herní kameny? (Diskuze nad základním tvarem a rozměry hracích kamenů.)

  • Očekávaný výsledek – kameny musí být rozměrově opět čtvercové podstavy, tentokráte ale o něco menší než „díry“ (aby se do nich pohodlně vkládaly). U výšky kamenů je třeba myslet na to, aby se dokázaly dobře uchopit (vkládat a vydělávat z hracího pole).

Jak od sebe odlišit hrací kameny? (Diskuze.)

  • Očekávaný výsledek – kameny budou odlišeny křížkem a kolečkem. Ty můžeme na kameny nakreslit fixou, nalepit (papír) nebo vytisknout na 3D tiskárně (buď jako „díra“ nebo „výstupek“).
  • Alternativa – jakékoliv dva různé znaky, obrázky, symboly… Nebo stačí, když budou kameny dvou různých barev.

Alternativně lze základní hrací pole dělat i pro jiné množství kamenů: 3×3, 5×5 atd. Poté tomu samozřejmě musíme přizpůsobit ostatní kroky.

Authors

Mgr. Pavel Špaček a žáci 6. třídy ze zájmového útvaru

Tags



Model origin

The author marked this model as their own original creation.

License