Bohrův model atomu

ZŠ Březové Hory
Předmětem projektu je hlubší pochopení a vizualizace podoby modelu atomu. Toto téma je pro žáky těžké pochopit, jelikož se s tímto tématem seznamují a bývá pro ně velmi abstraktní.
Easy
Short-term
10–14 yrs
Verified by Prusa Team
0
4
0
468
updated October 31, 2023

Summary

PDF
Předmětem projektu je hlubší pochopení a vizualizace podoby modelu atomu. Toto téma je pro žáky těžké pochopit, jelikož se s tímto tématem seznamují a bývá pro ně velmi abstraktní.

The focus of the target group

Projekt jsme realizovali s žáky 8. třídy a 9. třídy 2. stupně ZŠ. Tyto třídy byly zvolené vlivem tím, že mají již prekoncepty v předmětu chemie a zvládají práci s periodickou tabulkou prvků. Domníváme se ale, že je možné projekt realizovat i s žáky 7. tříd, které ale bude nutné seznámit s problematikou učiva atom a jeho stavba. Projekt je vhodné využít v předmětu chemie, ale také fyzika.

Necessary knowledge and skills

Nutná je práce s periodickou tabulkou prvků a znalost problematiky stavby atomu. Důležité je také, aby žák ovládal práci s počítačem a dokázal se přihlásit do online softwaru Tinkercad. Vhodné je také seznámit žáky s 3D tiskárnou, ukázat jednotlivé části tiskárny, znázornit odmaštění pracovní plochy a zasunutí paměťové karty do tiskárny. Po seznámení s 3D tiskárnou a online softwarem je možné nechat žáky, aby se přihlásili a samostatně si prostudovali nabídku nástrojů, které online software Tinkercad nabízí.

Project objectives

Cílem projektu je přiblížení vizualizace stavby atomu daného prvku. Žák tím získá představivost či zkušenost, jak si atom daného prvku představit. Žák se dále naučí orientovat v periodické tabulce prvků a hledat jednotlivé informace. Při modelaci atomu je možné žákovi buďto určit prvek či nechat výběr na žákovi. Pozor ale, aby žák zvolil takový atom, který lze vymodelovat v určité velikosti. V tomto případě je vhodné seznámit žáky s tím, že nejvhodnější je modelace prvku I.A skupina, II.A skupina, III.A skupina a dále. Pozor také na umístění prvku v periodě, jelikož na modelovací atom je vhodné umístit přibližně 3-4 elektronové vrstvy. Z hlediska kompetencí při tvorbě modelu atomu dochází k rozvíjení kompetence pracovní, také digitální. Žáci si mohou během modelaci poradit či pomoct, což vede k rozvíjení kompetence komunikativní a také řešení problému. 

Hmatatelným výsledkem bude pro žáka model daného atomu prvku, který může sloužit jako pomůcka pro hlubší pochopení stavby atomu. Žáci mohou mezi sebou jednotlivé atomy porovnat a také si zasoutěžit mezi sebou a hádat, jaké atomy mají ostatní. 

Required equipment

Vybavení na tento projekt je velmi skromné, jelikož Vám stačí opravdu běžné vybavení IT učebny. 

Project time schedule

Projekt je orientovaný přibližně na 5 vyučovacích hodin. Není vhodné tento projekt uspěchat, ale samozřejmě je možné projekt stihnout dříve, pokud žáci ovládají práci s programem Tinkercad. Proto je časová náročnost opravdu individuální, protože také záleží na úrovni pochopení problematiky stavby atomu.

Orientační čas tisku jednoho modelu atomu je přibližně 22 minut. Nastavení tisku je 0,20mm SPEED, výplň 20%. 

Workflow

Jak je již výše zmíněno, projekt je realizovaný na 5 vyučovacích hodin

  • první vyučující hodina zahrnuje seznámení s učivem atom a jeho stavba, popř. opakování daného učiva
  • v druhé vyučovací hodině učivo upevněte pomocí procvičování na konkrétních příkladech s následnou kontrolou. Vyučující seznámí žáky s programem Tinkercad, nechá žáky přihlásit a samostatně prozkoumat. 
  • v třetí vyučovací hodině vyučující poskytne žákům návod, jak modelovat atom. Zde má vyučující dvě možnosti: buďto nechá žáky modelovat atom uhlíku viz. návod, nebo může nechat žákům volnou ruku při výběru atomu prvku. Nechte žáky pracovat s textem a podpořte komunikativnost mezi nimi tím, že jim umožníte navzájem si pomáhat a radit si. Vyučující se v tuto chvíli stává spíše koordinátorem a bude dohlížet na kázeň ve třídě. 
  • Ve čtvrté vyučovací hodině už by žáci měli mít uložené své modely atomu. Vyučující na začátku hodiny seznámí žáky s formátem .stl. Společně s žáky otevřete model v programu PruseSlicer a nastavte správné nastavení tisku. Nechte žáky, aby svůj model ve formátu .gcode uložili na paměťovou kartu.
  • V páté vyučující hodině přichází na řadu samostatný tisk a závěrečné hodnocení projektu. Nechte žáky udělat myšlenkovou mapu, kterou později společně prodiskutujeme. Můžeme také použít barevné kartičky (zelená/oranžová/červená) - Jak se nám projekt líbil? Přinesl nám projekt nový poznatek? Naučil jsem se při tomto projektu něco nového a zajímavého? Byl pro mě projekt přínosný? Modely později uschovejte, jelikož můžeme v jiných hodinách chemie/fyzika nechat žáky mezi sebou soutěžit a odhadovat, který atom prvku má jejich spolusedící atd. 

Authors

Mgr. Kateřina Trojáková, Mgr. Ludmila Michálková

Tags



Model origin

The author marked this model as their own original creation.

License