Žáci, kteří projekt realizovali, jsou ohledně 3D modelování a 3D tisku začátečníci. Modelovali v online verzi aplikace SketchUp. Dále modely připravili k tisku pomocí programu PrusaSlicer, kde si zvolili požadovanou velikost modulů a procento výplně. Vzhledem k tomu, že bylo v jednom souboru *.stl více kartiček s příklady a čísly, bylo nutné v PrusaSliceru rozdělit model na jednotlivé objekty. K výtisku byl použit zakoupený filament Průša PLA.
Cílem projektu pro žáky 8. třídy bylo nejen vytvořit praktickou výukovou pomůcku pro mladší spolužáky, ale také procvičit své vlastní dovednosti s 3D modelováním a 3D tiskem. Výsledkem projektu je sada plastových kartiček na procvičení učiva matematiky, konkrétně malé násobilky (1–10). Toto učivo je v naší škole probíráno ve 2. ročníku, jde o vzdělávací oblast Matimatika a její aplikace, předmět Matematika. Jde o učivo malá násobila a očekávaný výstup zní: „Provádí zpaměti jednoduché početní operace s přirozenými čísly.“ Žáci 8. ročníku během realizace projektu upevnili své kompetence k řešení problémů, neboť bylo nutné naplánovat postup realizace. Dále posílili své kompetence k učení, kompetence pracovní a kompetence digitální.
Běžné vybavení IT učebny, 3D tiskárna, filament Průša PLA, software k modelování (SketchUp) a ke slicování (PrusaSlicer).
Před samotnou realizací absolvovali žáci projektový den, kde se seznámili s 3D modelování a 3D tiskem (3 h). Samotné modelování zabralo žákům 2 vyučovací hodiny. Pracovali samostatně nebo ve dvojících, rozdělili si jednotlivá čísla, pro něž tvořili násobky. Následně proběhla korektura modelů a slicování s vyučující (1 vyučovací hodina).
Tisk 1 sady násobků (20 kartiček) trvá 2h 55 minut při výplni 5 %. Kartička má rozměry 18 x 40 mm, výška 2 mm. Číslice jsou vysoké 1 mm a jejich výška je 10 mm.
Představení cíle projektu - chceme vytvořit něco pro 1. stupeň.
Volba tématu - co by se hodilo, zvážení našich zkušeností. Finální rozhodnutí pro násobilku.
Představení SketchUpu a základního ovládání, registrace. Domluva nad velikostí karet.
Rozdělení násobků mezi žáky (popř. dvojice žáků).
Samostatná práce žáků, průběžná kontrola vyučujícího.
Kontrola modelu a export do *.stl.
Slicování a export souboru *.gcode.
3D tiskárnu vlastníme krátce, s prací s ní se teprve seznamujeme, proto jsme zvolili jednodušší projekt. Žáci se setkali s 3D modelováním v rámci projektového dne FPE ZČU a pod vedením zkušeného lektora si vyzkoušeli vytvořit své první modely. Tento projekt je pro ně však první vlastní na půdě školy. Po domluvě tématu následovala diskuze nad velikostí kartiček a číslic na nich. Skupinu modelářů vedl žák, který se jevil jako nejpokročilejší. Ostatní upozorňoval na dodržování rozměrů apod. Někteří žáci potřebovali více pomoci ostatních nebo učitele. Slicování probíhalo ve spolupráci učitelem. Jakmile se tiskárna dala do chodu, vzrostlo nadšení z toho, že navržený výrobek se “klube” na svět. Následovala diskuze nad tím, jaké projekty bychom mohli tvořit v příštím školním roce. Pro žáky jde o nový impulz, projekt se líbil a těší se, až se s 3D modelováním a tiskem více seznámí.
The author marked this model as their own original creation.