Pro uchazeče o studium zdravotnických oborů a první ročníky zdravotnických oborů.
Odborná znalost somatologie, základy kreslení.
Cílem projektu je vytvoření učební pomůcky pro první ročník studijního oboru “PRAKTICKÁ SESTRA” a učebního oboru “OŠETŘOVATEL/KA”. Žáci prvních ročníků se známí v předmětu Somatologie s lidskou páteří. Ověří rozdělením páteře na jednotlivé skupiny, a jejich názvy. Další využití bude prezentace zdravotnických oborů při projektových dnech ve škole, i na výstavách, burzách škol.
Hardware běžné vybavení učebny ICT, software SketchUp, 3D tiskárna Prusa. Pro sestavení páteře bude sloužit stojan, který vytvoří žáci oboru Zámečník
K přípravě projektu nebude nutné instalovat výše SW, protože je na naší škole uvedený v rámci výuky jiného oboru i předmětu. K přípravě výkresů jednotlivých částí páteře budou žákyně potřebovat přibližně dvě vyučovací hodiny. K seznámení s programem v počítačové učebně přibližně čtyři hodiny a další dvě pro dokončení objektu 3D v programu SketchUp. Celková doba tvorby projektu je odhadována na tři týdny v rámci provádění jednotlivých předmětů. Orientační čas tisku pouze odhadujeme na 5-8 hodin, při tisku 5 obratlů.
Projekt budeme tisknout na 3D tiskárně Original Prusa i3 MK3S+. Učitelka odborného předmětu Somatologie přidělí žákyním jednotlivé části páteře. Žákyně vytvoří výkres obratle na volný papír. Výkres bude obsahovat přesné rozměry (kótování), a umístění v páteři. Výkres bude sloužit jako předloha při kreslení v programu SketchUp. Vyučující provede kontrolu výkresů, rozměrů a popisů. V počítačové učebně se žákyně přihlásí pomocí prostředí Microsoft do programu SketUp. Během několika hodin seznámíme se základy programu, pod vedením učitele ICT. Hned při seznamování se s programem začne překreslování z volného listu papíru do programu. Hotový výkres bude vyučujícím zkontrolován. Opět rozměry, aby nedošlo k narušení celkové páteře. Po zpracování a vytvořený soubor exportujeme do formátu STL. Následně importujeme do programu PrusaSlicer 2.5.2 Po úpravách nastavení jednotlivých parametrů, vytiskneme. Páteř jako taková se rozděluje do pěti částí, tak i my při tisku použijeme pět různých filamentů. Které jsme již zakoupili. Po dokončení tisku všech obratlů, žákyně staví páteř do stojanu, který pro tento účel vyrobí žáci oboru Zámečník. Bude se jednat o jednoduchou základnu s trnem, který bude zakřiven.
The author marked this model as their own original creation.