pro žáky prvního ale i druhého stupně - Zeměpis, Prvouka, Přírodověda
U žáků je zapotřebí dovedností ovládání 3D tiskárny. Což nebyl problém, protože i žáci, kteří nikdy předtím nepracovali s 3D tiskárnou, byli s ní seznámeni a poučeni. Velmi rychle proběhlo školení s žáky a žáci mohli začít bez problémů pracovat. Poté se naučili pracovat v programech jako je např. Tincercad. Pro práci s těmito výrobky nebylo zapotřebí lepení ani pájení. V programu Tinkercad by měli být žáci schopni vytvořit nebo nahrát soubor z galerie 3D tisku. V některých případech bylo zapotřebí vytvořit podpěry pro některé objekty.
Žáci by se měli naučit, kde si mohou veškeré potřebné informace najít. Naučit se, jak pracovat se zdrojem informací. Zaměřit se i na hmotné prostředky, které jim pomohou v jejich práci. Na vlastní oči mohou vidět hmatatelný výsledek pro jejich práci, zjistí, jak takové zvíře ve skutečnosti vypadá a dokáže si ho představit ve skutečné velikosti. Všechna zvířata vytištěna na 3D tiskárně jim alespoň přiblíží skutečné zvíře v reálném životě.
Jako vybavení pro nás byly důležité stolní počítače. Myslím, že je v tomto případe jedno, jestli použijete stolní počítač, notebook apod. Musí to mít operační systém, ve kterém vám půjde zpracovávat a pracovat v programu na tvorbu 3D objektů. Jako programy, jsme využili Prusa Slicer 2.5.2.; 3D Builder; tinkercad. V těchto programech se dětem pracovali zatím nejlépe. 3D tiskárnu máme Stavebnice 3D tiskárny Original Prusa MINI+, která se nachází v kabinetu. Dále jsme pro úpravu objektů potřebovali kleště a smirkový papír (jemný).
Čas nutný k přípravě byl odhadnut zhruba na 2 hodiny čistého času.
Orientační čas tisku – odvíjí se od daného objektu, nastavení tisku apod. Nelze jednoznačně říci, jak dlouho trval daný výrobek. Zhruba jsme tiskli 2 objekty za 1 den ve škole. Použili jsme PLA filament Průměr: 1.75 mm (± 0.02 mm). Filament byl original od Prusa.
Nejprve jsme si s dětmi udělali výklad v hodině zeměpisu. Pověděli jsme si a ukázali, jaké všechny druhy rozmanité přírody Asie nabízí. K tomu jsme využili učebnici zeměpisu 7. třídy a dalších pomůcek popsaných již dříve. Z každého rozmanitého místa jsme si vybrali 1 zástupce z živočišné říše a našli obrázek (např.Google). Obrázky si žáci vyhledávají sami. Domluvou se shodli na tom, které ho toho zástupce si zvolí.
Tady využili svých znalostí s prací ve vyhledávači. Poté na těchto stránkách https://www.printables.com/cs/model?o=newest měli žáci za úkol vyhledat své zvolené živočichy a dát stáhnout k sobě do počítače. Poté si převedli tento objekt do jimi zvoleného programu, kde objekt zkontrolovali a zjistili, jestli je vše v pořádku. Poté pokračovali v daném programu a ,,slicovali“ objekt a pojmenovali. Poté stáhli na flash disk a připojili ke 3D tiskárně.
Při výběru tisku na 3D tiskárně jsme zvolili daného živočicha a dali jsme tisk. Každý by měl mít nastaveno již před prvním tiskem svou tiskárnu. My máme nastavenou výšku Z na -1100.
Pokud bylo zapotřebí vzpěr, po skončení tisku jsme kleštěmi odstranili vzpěry a začistili jemný smirkovým papírem.
The user re-uploaded this model. The user is not the original author of the model.