Žáci 2. stupně. Na projektu pracovali žáci 6. a 7. ročníku, kteří neměli předchozí zkušenosti s modelováním v programu Tinkercad a 3D tiskem.
Naučit žáky vymodelovat objekt dle zadaných kritérií v programu Tinkercad. Připravit model pro tisk v programu PrusaSlicer. Naučit se exportovat G-code na SD kartu. Seznámit žáky se základním ovládáním tiskárny Original Prusa i3 MK3S.
Běžné vybavení počítačové učebny, 3D tiskárna, slicovací program PrusaSlicer, ukázkové karty pexesa, čtverečkovaný papír, pravítko.
Založení třídy v programu Tinkercad | 30 min |
Modelování ukázkové karty (není nutné, lze využít přiložený soubor pro tisk ve formtu .gcode | 30 min |
Příprava ukázkové karty k tisku | 10 min |
Nastavení 3D tiskárny | 5min |
Tisk ukázkových karet – dvě dvojice | cca 3h 30min |
Úvod (45min)
Nejdříve se žáci zaregistrují do již vytvořené třídy v programu Tinkercad a seznámíme je s jednotlivými funkcemi tohoto programu. Žáci si poté sami vyzkouší modelování jednoduchých 3D objektů. V případě, že s tímto programem již pracovali, můžete tento krok vynechat.
Cíl (5min)
Seznámíme žáky s myšlenkou projektu, sdělíme jim kritéria a postup práce. Žáky upozorníme na možné komplikace při modelování či tisku.
Evokace (10min)
Následuje „Brainstorming“ (výběr dvou písmen a objektů k modelování). Název objektu začíná na vybrané písmeno (D – dům). Necháme žáky ve skupinách diskutovat nad reálností modelace a tisku na základě získaných informací či vlastních zkušeností.
Návrhy (10min)
Každý žák nakreslí skicu 2 - 4 karet (60mm x 60mm) s písmenem (délka písmena 20mm) v pravém dolním rohu a objektem dle své fantazie. S žáky vybíráme dvě zdařilejší skici vhodné k modelování a tisku.
Modelování a export (45min)
V programu Tinkercad kartu pexesa vymodelují. Žáci obdrží přesný popis práce se zadanými rozměry. Nesmí zapomenout, že je nutné vytvořit dvě dvojice. Po kontrole práci exportují do programu PrusaSlicer a připraví k tisku.
Dle pokynů nastaví základní parametry 3D tisku. Vytvoří a exportují G-code, pojmenují jej a uloží na SD kartu.
Parametry tisku:
Nastavení tiskárny (10min)
Žáky seznámíme s nastavením tiskárny (zapnutí, zahřátí, zavedení filamentu, výběr modelu z SD karty) a zahájíme tisk. Vzhledem k době trvání tisku proběhne dokončení tisku bez přítomnosti žáků.
Tisk (cca 3h 30min)
Předpokládaná doba tisku dvou dvojic karet je 3h 30min. Po dokončení tisku zajišťuje odebrání modelu a vyčištění podložky pedagog.
Závěrečná reflexe (10min)
Žáci hodnotí, co a jak se naučili, co se jim podařilo, co by příště udělali jinak, s čím měli největší problémy,…
Pozn.: Žáci nižších ročníku mohou modelovat jednodušší verze pexesa např. s číslicemi – na desce bude číslo a daný počet objektů (číslo 5 a 5 krychlí), také mohou vytvořit pexeso na poznávání geometrických tvarů a těles, nebo jen dvojice 3D objektů bez desky (sněhulák, dům,..).
The author hasn't provided the model origin yet.