Tvorba vlastní propisky

Gymnázium Thomase Manna, z.ú.
Studenti si po výběru náplně změří a načrtnou možnou podobu propisky. Dále přes aplikaci Tinkercad vytvarují tělo propisky, které budou pomocí tisku prototypů postupně vylepšovat.
Easy
Short-term
15+ yrs
Verified by Prusa Team
Suitable printers: Prusa MK4SPrusa MINI / MINI+Prusa MK3S/+ & MMU2S/3
2
3
0
140
updated November 14, 2024

Summary

PDF
Studenti si po výběru náplně změří a načrtnou možnou podobu propisky. Dále přes aplikaci Tinkercad vytvarují tělo propisky, které budou pomocí tisku prototypů postupně vylepšovat.

The focus of the target group

Projekt je určen pro studenty vyšších ročníků gymnázia při tvorbě na hodinách informatiky, případně pro střední průmyslové a umělecké školy, které při výuce používají modelovací nebo CAD programy.

Necessary knowledge and skills

Studenti potřebují znát základy programu Tinkercad (sloučit objekty, zarovnávat, posouvat, naklánět a hlídat si rozměry) a základy práce se Slicerem (nastavení tisku podpěr).

Project objectives

Studenti získají základní povědomí o tom, co všechno je zapotřebí k vytvoření něčeho tak všedního, jako je propiska. Ta může být následně modelována pro jiné náplně, nebo být upravována její ergonomika.

Required equipment

K realizaci projektu jsou kromě 3D tiskárny s filamentem a aplikací Tinkercad také zapotřebí:

  • náplň do pera typu RFNS (lze sehnat v papírnictví, délka 9,5 cm)
  • pružinka do pera (použit z vypsané propisky)
  • připínáček
  • tenký plochý šroubovák pro vyjmutí podpěr
  • pravítko

Project time schedule

Na projekt si musí studenti obstarat náplně do propisek. Od nich se bude odvíjet celý model. Modelování může trvat 2-4 vyučovací hodiny, záleží na schopnostech studentů při práci s  Tinkercadem. Tisk trvá při výplni 25 % přibližně 3,5 hodiny.

Workflow

  1. Na začátek by si studenti měli změřit jimi zvolenou náplň a poté provést hrubý náčrt propisky na papír, případně si poznamenat jednotlivé rozměry.
  2. Dále si otevřou webovou aplikaci Tinkercad, ve které si vytvoří nový 3D návrh. Před samotným modelováním se ještě ujistí, zda mají rozměry nastavené v milimetrech.
  3. Doporučeno je začít s objektem jménem „trubka“ o rozměrech podstavy 13.82x13.82 a výškou 140.04, tloušťkou stěny 5.0 a maximálním počtem stěn - takže 64.0 připadá pro tělo propisky. 
  4. Následně si studenti přidají z nabídky objektů „Paraboloid“ po dvou kusech. První Paraboloid by měl mít rozměry podstavy 13.82x13.82 a výšku 17.51. Druhý Paraboloid pak rozměry 12.0x12.0 a výšku 13.51. Z druhého Paraboloidu vytvoří díru a umístí ho do většího. Větší Paraboloid je umístěn níže tak, aby měl rozumně tlustou stěnu, poté se tělesa sloučí. Tímto způsobem vznikne 1 dutý Paraboloid.
  5. Nyní studenti vytvoří válec ve stylu díra s podstavou 3.25x3.25, který umístí do středu Paraboloidu. Obě tělesa se sloučí a tím vznikne hrot propisky.
  6. Dále se hotový hrot (Paraboloid) umístí na jeden z konců ploch těla popisky tak, aby hrot trochu zasahoval do těla. Poté se opět tělesa sloučí.
  7. Přidáme 2x těleso pod názvem „metrický šroub“ a nastavíme mu rozměry podstavy 8.0x8.0 s výškou 10.0. Jeden šroub nastavíme jako díru na opačnou stranu než je hrot. Umístíme ho tak, aby byl uprostřed na konci těla propisky, poté tělesa sloučíme. Tím by nám měl vzniknout na konci propisky závit pro šroub.
  8. Pro druhý šroub vytvoříme válec s podstavou o rozměrech 13.82x13.82 a výškou 5.0. Na tuto podstavu umístíme druhý šroub tak, aby se podstava a šroub prolínaly. Poté obě tělesa sloučíme a vznikne nám šroub/zátka pro konec propisky.
  9. Nyní se vymodeluje otvírací systém propisky, který bude mít tvar písmena „L“. Nejdřív si vytvoříme 2 kvádry. První kvádr má rozměry podstavy 4.76x9.51 o výšce 12.09 a druhý s podstavou 7.80x9.51 o výšce 4.28. Na obou kvádrech nastavíme poloměr 4.94. Následně je spojíme do písmena „L“ tak, aby těleso bylo vzhůru nohama. Oba kvádry by se měly s velkou přesností prolínat a mít celkovou výšku 12.09, následně bude těleso nastaveno jako díra. Toto těleso ve tvaru písmena L umístíme na stejný konec těla propisky, jako je závit ve výšce 12.0 od konce těla propisky s nožičkou písmena L - směrem nahoru. Těleso natočíme o 22,5 stupňů a umístíme ho do stěny těla propisky, aby vytvořilo díru až do středu, poté obě tělesa sloučíme.
  10. Po dokončení těla propisky následuje tvorba stavítka pro vnitřní části otvíracího systému. Přidáme si 5 válečků. Dva válečky budou mít rozměry s podstavou 6.60x6.60 a výškou 9.0. Další váleček bude mít také podstavu 6.60x6.60, ale bude disponovat výškou 21.34. Poslední 2 válečky mají podstavu 10.50x3.40 a výšku 3.40. Jeden z válečků nastavíme jako díru a umístíme ho z boku největšího válce tak, jako bychom chtěli vytvořit písmeno L. Měl by být polohován ve 3/4 hloubky velkého válce ve výšce 1.22. Následně oba válečky sloučíme a tím nám vznikne prostor, ve kterém bude zaveden druhý z malých válečků.
  11. Nastavení tisku:
    -  první vrstva 0,20
    -  ostatní vrstvy 0,15
    - vynucené podpěry nastavit pouze pro prvních 200 vrstev.
    Pokud bychom chtěli nastavit podpěry výš, nedaly by se vyjmout, protože všechny části musí být tisknuty na výšku.
    - výplň 25%
  12. Po vytisknutí a vyjmutí podpěr (doporučujeme je vyndat z tužky pomocí tenkého šroubováku) můžeme začít kompletovat. Nejdříve dáme do propisky pružinku a náplň typu RFNS. Následně přidáme 2 střední stavítka. Dále umístíme stavítko s dírkou tak, aby byla dírka blíže k závitu. Současně musí být srovnána s otvorem ve tvaru L v tělu propisky. Stavítko se bude muset trochu stlačit šroubovákem, protože ho bude tlačit ven pružinka. Až bude díra ve stavítku srovnaná s výřezem v tělu propisky, tak zatlačíme do „dírky“ ve stavítku poslední nejmenší stavítko, které zabrání vyjíždění ostatních stavítek z propisky. Po zatlačení a zajištění ve výřezu následně dojde k vysunutí špičky náplně. Na závěr stačí zašroubovat vymodelovaný šroub do závitu – nebát se ho nejdříve zatlačit silou a pak pomalu rozpohybovat. Propiska je hotová. Lze ji kdykoliv rozebrat, vyměnit náplň a opět používat. 

Authors

Mgr. Martin Jelínek, žáci sexty, design a tvorba konkrétní propisky - Filip Kaše

Tags



Model origin

The author marked this model as their own original creation.

License